Elektryczne autobusy przegubowe

Najpierw testy, a potem kupią elektryczne autobusy przegubowe

MPK-Łódź przymierza się do zakupu kolejnych zeroemisyjnych autobusów. Tym razem przewoźnik chce pozyskać elektryczne autobusy przegubowe. Najpierw jednak zweryfikuje, jak taki pojazd sprawdzi się w Łodzi.

Miasto chce zakupić elektryczne autobusy przegubowe – do Łodzi przyjechał 18-metrowy Solaris

Urząd Miasta Łodzi (UM) poinformował, że do miasta przyjechał 18-metrowy w pełni elektryczny autobus Solaris Urbino 18 Electric. Pojazd będzie testowany przez ponad dwa tygodnie. – Po wcześniejszym zakupie 17 elektrycznych autobusów 12-metrowych teraz pora na autobusy większego kalibru. Jestem przekonany, że wkrótce pojazdy tak dużych gabarytów zasilą flotę MPK-Łódź. To część dostosowywania się do świata który się zmienia. Przeobrażamy się jako miasto, aby być coraz bardziej ekologicznymi i aby zmniejszyć ilość zanieczyszczeń – zaznaczył Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi.

– Mam nadzieję, że w najbliższym czasie otrzymamy środki, jeszcze w ramach tej perspektywy, na zakup autobusów. Stąd testy, aby zobaczyć, czym te pojazdy 18-metrowe się różnią, jak wygląda ich codzienna eksploatacja i na co zwrócić uwagę przygotowując postępowanie przetargowe – dodał Zbigniew Papierski, prezes MPK-Łódź.

Solaris Urbino 18 Electric będzie kursował na linii 78 do końca czerwca. Obecnie w Łodzi jest 17 elektrycznych autobusów marki Volvo. Są to autobusy 12-metrowe. Spotkać je można na liniach 59 i 87. Zostały one bardzo dobrze przyjęte przez łodzian – podkreśla łódzki magistrat.

Flota MPK-Łódź – nie tylko elektryczne autobusy przegubowe

Flota autobusów MPK-Łódź przechodzi gigantyczną przemianę. Dzięki dotychczasowej wymianie taboru udało się wyłączyć z eksploatacji ostatnie pojazdy z wysoką podłogą. Wszystkie kursujące po mieście autobusy są już więc dostosowane do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych – dodają miejscy urzędnicy.

Łódzki UM wskazuje przy tym, że wymiana taboru to również inwestycja w ochronę środowiska. Wszystkie nowe pojazdy spełniają wyśrubowane normy emisji spalin. Oprócz wspomnianych już zeroemisyjnych Volvo 7900 Electric niedawno na łódzkie ulice wyjechały także pierwsze w Łodzi autobusy mild hybrid.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. www.lodz.pl

Partner Portalu

reklama

 

partner merytoryczny