przejście na OZE

Wyzwania transformacji energetycznej i wsparcie w procesie przejścia na OZE

Ośrodek Dialogu i Analiz THINKTANK opublikował wyniki badania, dotyczącego wyzwań i korzyści wynikających z transformacji energetycznej polskich firm. Wynika z niego, że przedsiębiorcom brakuje konkretnej wiedzy, pozwalającej na świadomą decyzję o przejściu na odnawialne źródła energii (OZE). W szczególności chodzi o informacje o dostępnych rozwiązaniach, ich zaletach i ograniczeniach. Wnioski z badania zostały zaprezentowane przedsiębiorcom zaproszonym na naradę strategiczną. Podczas tego spotkania powołano do życia Instytut Transformacji Energetycznej, którego celem będzie praktycznie wsparcie przedsiębiorców w procesie przejścia na OZE.

Proces przejścia na OZE – wyzwaniem wysokie koszty inwestycji

Wśród badanych firm 42% zdecydowało się na transformację energetyczną lub ma ją w planach. 58% z nich tego nie zrobiło i myślą o tym w bardzo dalekiej perspektywie. W tej grupie są także przedsiębiorcy, którzy w najbliższej przyszłości nie przewidują takiego kroku.

Co zachęca firmy do rozpoczęcia tego procesu? Na tak postawione pytanie ośrodek odpowiada, że zdecydowana większość badanych firm wskazuje na oszczędności na energii elektrycznej. Dopiero w dalszej kolejności wymieniane są: pozytywny wpływ na planetę, zwiększenie niezależności energetycznej czy kwestie wizerunkowe.

Biznes częściej bierze również pod uwagę raportowanie ESG. Wprawdzie na początku obowiązek raportowania obowiązywać będzie tylko część firm i instytucji, jednak z czasem zakres podmiotów objętych obowiązkiem raportowania niefinansowego będzie się rozszerzał. Polskie przedsiębiorstwa chcą wykorzystać okres przejściowy, aby przegotować się na nadchodzące zmiany (wskazało tak 45% ankietowanych firm).

Największym wyzwaniem dla firm pozostają wysokie koszty inwestycji. Wśród innych czynników wskazano niedostosowanie sieci przesyłowych czy nieumiejętność wykorzystania pełnego potencjału OZE.

Zielone rozwiązania to wzrost niezależności energetycznej

– Z badania jasno wynika, że firmy, które już zaczęły wdrażać zielone rozwiązania, dostrzegają także wzrost swojej niezależności energetycznej. Zielona energia to przecież energia wolności! – powiedział Krzysztof Dziaduszyński, praktyk OZE i członek zarządu jednej z firm dostarczającej instalacje do pozyskiwania energii odnawialnej.

Na podstawie pap-mediaroom.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny