Trzy moduły fotowoltaiczne

Muzeum Pamięci Sybiru zainwestowało w trzy moduły fotowoltaiczne

Muzeum Pamięci Sybiru jest pierwszą w Białymstoku miejską instytucją kultury, która zainwestowała w energię odnawialną. Dzięki temu można zmniejszyć wydatki na energię i mieć wkład w ograniczanie emisji CO2. Na dachu Muzeum zainstalowano trzy moduły fotowoltaiczne, wykonane w technologii monokrystalicznej. Moc każdego z modułów wynosi 455 Wp, a moc docelowa instalacji – 49 595 kWp. Poinformował o tym Urząd Miejski w Białymstoku (UM).

Trzy moduły fotowoltaiczne i zmniejszenie rachunków za prąd

To rozwiązanie, które pozwala na generowanie oszczędności, a także na uniezależnienie się od dostawcy prądu. Obecnie koniecznością jest stawianie na samodzielną produkcję energii z czystego źródła – powiedział Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku.

Sto dziewięć paneli w układzie trzech falowników. Taką instalację umieszczono na dachu tej części muzeum, w której znajdują się pomieszczenia administracji, magazyny, sala audiowizualna i restauracja. Trzy moduły fotowoltaiczne zostały zamontowane w układzie poziomym, w nachyleniu pod kątem ok. 15 stopni.

Instalację fotowoltaiczną dostarczyła i zamontowała wybrana w przetargu firma. Jej koszt to ok. 208 tys. zł.

Białostocki magistrat zaznacza, że panele fotowoltaiczne pozwolą Muzeum Pamięci Sybiru zmniejszyć rachunki za prąd nawet o 40%. Muzealne rachunki za energię elektryczną wynoszą średnio 40 tys. zł miesięcznie. Prąd wykorzystywany jest do zasilania m.in. wystawy stałej, oświetlenia budynku oraz sprzętu biurowego. Ogrzewanie muzeum zapewnia natomiast miejska sieć ciepłownicza.

Planowanych 20 kolejnych instalacji fotowoltaicznych

Przy okazji miejscy urzędnicy podkreślili, że ceny energii pozyskiwanej z surowców kopalnych stale rosną. Natomiast energia słońca jest niewyczerpalna, darmowa, a jej pozyskiwanie nie wpływa szkodliwie na środowisko. Dlatego też Białystok inwestuje w fotowoltaikę. Magistrat wskazał też, iż panele fotowoltaiczne zostały dotychczas zamontowane na obiektach, w których mieści się urząd. Fotowoltaikę mają także szkoły oraz siedziby jednostek organizacyjnych magistratu. Jednocześnie UM zapowiada, że w 2023 r. Miasto planuje budowę kolejnych 20 instalacji fotowoltaicznych.

Na podstawie www.bialystok.pl

fot. UM w Białymstoku

Partner Portalu

reklama