morskie elektrownie wiatrowe

Morskie elektrownie wiatrowe z dużym zainteresowaniem

Grupa PGE informuje, że jej projekt budowy morskich farm wiatrowych cieszy się dużym zainteresowaniem.

Na grudniowe zaproszenie Grupy PGE do udziału w tym przedsięwzięciu odpowiedziało 13 potencjalnych partnerów.

Morskie elektrownie wiatrowe PGE – 13 potencjalnych partnerów

Docelowo PGE zamierza sprzedać wybranemu przez siebie partnerowi strategicznemu po 50 proc. udziałów w dwóch spółkach celowych odpowiedzialnych za projekty morskich farm wiatrowych, a następnie wspólnie z partnerem realizować je w formule joint venture.

Grupa PGE informuje, że zamknęła właśnie pierwszy etap selekcji potencjalnych partnerów strategicznych chętnych do uczestniczenia w przygotowaniu, budowie i eksploatacji projektu offshore. W pierwszym etapie programu PGE przewiduje budowę morskich farm wiatrowych o maksymalnej mocy zainstalowanej do 2545 MW. Zgodnie z założeniami pierwszy prąd z wiatraków na morzu popłynie w 2025 r. Rok później nastąpić ma natomiast przekazanie inwestycji do fazy komercyjnej eksploatacji. Energia elektryczna z farm wiatrowych będzie w stanie zasilić nawet 4 mln gospodarstw domowych – podkreśla PGE.

– Zakończyliśmy pierwszy etap selekcji i jesteśmy zadowoleni z dużego zainteresowania współpracą z Grupą PGE przy tym projekcie. Zgłosiło się wielu stabilnych partnerów, wśród których znaleźli się także najwięksi rynkowi gracze, mający na swoim koncie tysiące megawatów zrealizowanych w tej technologii. Jest to bardzo dobra perspektywa dla rozwoju i przyszłości naszego projektu offshore – mówi Henryk Baranowski, prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Przy okazji Grupa przypomina, że w grudniu ub.r. zaprosiła do rozmów kilkunastu potencjalnych partnerów biznesowych. Były to podmioty posiadające doświadczenie na europejskim rynku morskiej energetyki wiatrowej. Zgodnie z wymaganiami partner PGE powinien posiadać odpowiednie doświadczenie w realizacji tego typu inwestycji na europejskim rynku, być w stanie wesprzeć projekty w aspektach technicznych i kontraktowaniu wykonawców, a także dzielić się know-how w tym zakresie z PGE.

Morskie farmy wiatrowe są jedną ze strategicznych opcji rozwoju Grupy PGE po 2020 r. W obecnej fazie projektu pozyskiwane są niezbędne zgody środowiskowe, prowadzone są badania wietrzności, jak również prace w zakresie wyprowadzenia mocy oraz inne działania techniczne. Trwają również przygotowania do wstępnych badań geologicznych – wylicza PGE.

Na podstawie informacji nadesłanej przez Grupę PGE

fot. sozosfera.pl

partner merytoryczny