– Jestem przekonany, że czeka nas prawdziwy boom zainteresowania energetyką odnawialną w Polsce. Przed nami najpewniej kilkunastoletni okres olbrzymich inwestycji w morskie farmy wiatrowe, który wymaga przygotowania kadr do tworzenia i obsługi tego typu obiektów. Uruchomione na Politechnice Gdańskiej studia podyplomowe są pierwszym krokiem do zapewnienia branży niezbędnych specjalistów – zapewnia Mariusz Witoński, prezes Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej, który podpisał z Wydziałem Oceanotechniki i Okrętownictwa (WOiO) Politechniki Gdańskiej (PG) porozumienie dotyczące organizacji studiów podyplomowych Morska energetyka wiatrowa.
Morska energetyka wiatrowa – nowy kierunek studiów podyplomowych na PG
Jak podaje PG, rekrutacja kandydatów na te studia już się rozpoczęła! – Studia potrwają dwa semestry, a ich wykładowcami będą specjaliści z PG oraz firm z sektora energetyki wiatrowej. Oprócz wiedzy związanej z projektowaniem i eksploatacją farm wiatrowych, ich tematyka obejmie m.in. prawne aspekty działania takich konstrukcji. Pierwsza grupa słuchaczy składać się będzie z około 40 osób – precyzuje prof. Marek Dzida, prorektor PG ds. kształcenia i dydaktyki, kierownik Katedry Automatyki i Energetyki WOiO PG oraz studiów podyplomowych.
Warunkiem wzięcia udziału w rekrutacji jest ukończenie studiów magisterskich, inżynierskich lub licencjackich, niekoniecznie politechnicznych. Dokumenty aplikacyjne należy złożyć do 15 września 2019 r. Pierwszy zjazd planowany jest na drugi weekend października.
– Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej szacuje, iż w ciągu najbliższych 15 lat zatrudnienie związane z rozwojem inwestycji w ten sektor sięgnie kilkudziesięciu tysięcy osób w skali całego kraju. Niezwykle się cieszę, że pierwszy krok w kierunku przygotowania niezbędnych kadr wykonujemy właśnie tutaj, na Politechnice Gdańskiej – zapewnia prezes Witoński. – Mam nadzieję, że nowe studia odniosą podobny sukces, co uruchomiona kilka lat temu specjalizacja Inżynieria ropy i gazu. Osoby z certyfikatem jej ukończenia są poszukiwane na przykład przez firmy z norweskiego sektora wydobywczego – dodaje prof. Janusz Kozak, dziekan WOiO PG.
Na podstawie media.pg.edu.pl
fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)