Morska energetyka wiatrowa

Morska energetyka wiatrowa na studiach podyplomowych

Jestem przekonany, że czeka nas prawdziwy boom zainteresowania energetyką odnawialną w Polsce. Przed nami najpewniej kilkunastoletni okres olbrzymich inwestycji w morskie farmy wiatrowe, który wymaga przygotowania kadr do tworzenia i obsługi tego typu obiektów. Uruchomione na Politechnice Gdańskiej studia podyplomowe są pierwszym krokiem do zapewnienia branży niezbędnych specjalistów – zapewnia Mariusz Witoński, prezes Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej, który podpisał z Wydziałem Oceanotechniki i Okrętownictwa (WOiO) Politechniki Gdańskiej (PG) porozumienie dotyczące organizacji studiów podyplomowych Morska energetyka wiatrowa.

Morska energetyka wiatrowa – nowy kierunek studiów podyplomowych na PG

Jak podaje PG, rekrutacja kandydatów na te studia już się rozpoczęła! – Studia potrwają dwa semestry, a ich wykładowcami będą specjaliści z PG oraz firm z sektora energetyki wiatrowej. Oprócz wiedzy związanej z projektowaniem i eksploatacją farm wiatrowych, ich tematyka obejmie m.in. prawne aspekty działania takich konstrukcji. Pierwsza grupa słuchaczy składać się będzie z około 40 osób – precyzuje prof. Marek Dzida, prorektor PG ds. kształcenia i dydaktyki, kierownik Katedry Automatyki i Energetyki WOiO PG oraz studiów podyplomowych.

Warunkiem wzięcia udziału w rekrutacji jest ukończenie studiów magisterskich, inżynierskich lub licencjackich, niekoniecznie politechnicznych. Dokumenty aplikacyjne należy złożyć do 15 września 2019 r. Pierwszy zjazd planowany jest na drugi weekend października.

Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej szacuje, iż w ciągu najbliższych 15 lat zatrudnienie związane z rozwojem inwestycji w ten sektor sięgnie kilkudziesięciu tysięcy osób w skali całego kraju. Niezwykle się cieszę, że pierwszy krok w kierunku przygotowania niezbędnych kadr wykonujemy właśnie tutaj, na Politechnice Gdańskiej – zapewnia prezes Witoński. – Mam nadzieję, że nowe studia odniosą podobny sukces, co uruchomiona kilka lat temu specjalizacja Inżynieria ropy i gazu. Osoby z certyfikatem jej ukończenia są poszukiwane na przykład przez firmy z norweskiego sektora wydobywczego – dodaje prof. Janusz Kozak, dziekan WOiO PG.

Na podstawie media.pg.edu.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)