Ładowarki do samochodów elektrycznych

MOP-y i ładowarki do samochodów elektrycznych

GreenWay Polska (GWP) postawi nowe ładowarki na wybranych miejscach odpoczynku podróżnych (MOP) w Polsce. W ramach umowy podpisanej z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), spółka wybuduje ogólnodostępne punkty ładowania samochodów elektrycznych na MOP-ach przy A4 i S8. Firma GWP będzie także operatorem stacji.

Ładowarki do samochodów elektrycznych na wybranych MOP-ach

W maju 2019 r. w wyniku postępowania przetargowego przeprowadzonego przez GDDKiA, firma GWP została wyłoniona jako podmiot, który wyposaży sześć MOP-ów przy autostradzie A4 i drodze ekspresowej S8 w ogólnodostępne punkty ładowania aut elektrycznych. Wszystkie stacje będą zlokalizowane na terenie MOP-ów I kategorii na odcinkach S8 Wrocław-Łódź oraz A4 Wrocław-Katowice.

Na mocy podpisanej właśnie umowy GWP będzie dzierżawił fragmenty nieruchomości, na których zlokalizowane są MOP-y i dostarczał na nich płatne usługi ładowania „elektryków”. Stacje na MOP-ach mają szansę powstać w ciągu najbliższego roku, chyba że przedłuży się okres oczekiwania na przyłączenie do sieci energetycznej – zaznacza GWP.

Przetarg na dostarczenie usług ładowania obejmował w sumie 13 lokalizacji. GreenWay będzie obsługiwał największą ich liczbę. Będą to – przy autostradzie A4: MOP Krajków Południe, MOP Przysiecz, MOP Jankowice Wielkie i MOP Proboszczowice, a przy drodze ekspresowej S8: MOP Chojny i MOP Dąbrowa Wielka.

Rozbudowa sieci ładowania samochodów elektrycznych o punkty na MOPach przy autostradach i drogach szybkiego ruchu to ważny krok w rozwoju elektromobilności w Polsce. Dzięki temu, kierowcy elektryków będą mieli możliwość przejeżdżania dłuższych odcinków, korzystając z najbardziej komfortowych lokalizacji, jakimi są miejsca odpoczynku, zapewniające najdogodniejszy dostęp do stacji ładowania w trasie – powiedział Rafał Czyżewski, prezes GWP.

W połowie 2019 r. GreenWay Polska planuje zainstalować pierwsze w Polsce ultraszybkie ładowarki o mocy do 350 kW na autostradzie A1 na odcinku Grudziądz-Toruń na MOP Malankowo w obu kierunkach. Do tej pory spółka uruchomiła już dwie pierwsze stacje o mocy 50kW każda na MOP Olsze, również przy autostradzie A1.

Na podstawie informacji nadesłanej przez GWP

rys. GWP

reklama

reklama

 

partner merytoryczny

reklama