Montowanie kolejnych instalacji

Montowanie kolejnych instalacji fotowoltaicznych w rzeszowskim MPWiK

Rozpoczęło się montowanie kolejnych instalacji fotowoltaicznych na budynkach i terenach należących do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie (MPWiK). Jak wskazuje Urząd Miasta Rzeszowa (UM) do listopada br. powstanie sześć nowych instalacji, a planowane są kolejne. Dzięki produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE), MPWiK zaoszczędził już blisko 3,5 mln zł – wylicza przy okazji rzeszowski magistrat.

Montowanie kolejnych instalacji fotowoltaicznych już się rozpoczęło i ma potrwać do 6 listopada br.

Prace już się rozpoczęły. Ukończono montaż paneli na dachu garażów przy siedzibie firmy przy ul. Naruszewicza w Rzeszowie. Kolejne nowe instalacje powstają także na terenach hydroforni przy ul.: Brydaka, Armii Krajowej, Kochanowskiego, Krakowskiej i Sportowej oraz na budynku warsztatów przy ul. Naruszewicza. Mają być gotowe do 6 listopada br. i osiągnąć moc 83 kW.

Rocznie wyprodukują więc 87 MWh energii elektrycznej. To oznacza ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery o ponad 66 ton rocznie – podkreśla Mirosław Pięta, kierownik Jednostki Realizującej Projekt z rzeszowskiego MPWiK.

Montowanie kolejnych instalacji fotowoltaicznych to kontynuacja działań MPWiK związanych z inwestycjami przyjaznymi dla środowiska – podkreśla rzeszowski magistrat i dodaje, że koszt nowych instalacji to ponad 365 tys. zł brutto. Zadanie zostało objęte dofinansowaniem ze środków regionalnego programu operacyjnego w wysokości 85%.

Montowanie kolejnych instalacji fotowoltaicznych – rzut oka na historię działań MPWiK

Przy okazji magistrat przypomina, że MPWiK pierwszą farmę fotowoltaiczną wybudował w 2016 r. na terenie oczyszczalni ścieków przy ul. Ciepłowniczej. Jej moc to 1 MW, a wartość to 4,9 mln zł brutto. Instalacja składająca się z 3220 sztuk paneli fotowoltaicznych została ustawiona na 2 ha powierzchni.

Oczyszczalnia ścieków wykorzystuje również inne OZE do produkcji skojarzonej energii elektrycznej i cieplnej. Podczas procesu stabilizacji osadów ściekowych powstaje biogaz, z którego przy pomocy kogeneratorów produkowana jest energia elektryczna i cieplna. Oczyszczalnia eksploatuje trzy kogeneratory zasilane biogazem o łącznej mocy elektrycznej 1 MW i mocy cieplnej 1,5 MW – dodaje UM.

Kolejną farmę fotowoltaiczną wybudowano w 2019 r. na terenie Zakładu Uzdatniania Wody na powierzchni blisko 2,5 ha. Moc tej instalacji to 1,2 MW, a składa się na nią 4000 modułów fotowoltaicznych. Instalacje znajdują się także na dachach budynków oraz na ścianach biurowca MPWiK przy ul. Naruszewicza w Rzeszowie. Składają się z 44 modułów. Ich moc to 14,9 kW. Wszystkie działające obecnie instalacje fotowoltaiczne MPWiK pozwalają na ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery o 1427 ton rocznie.

Ograniczenie emisji dwutlenku węgla i oszczędności na rachunkach za prąd

Jak zaznacza UM, jesienią br. do tej liczby będzie można dodać ograniczenie emisji o kolejne 66 ton dwutlenku węgla. To będzie zasługa nowych instalacji budowanych przez MPWiK.

Jednocześnie magistrat zaznacza, że spółka przygotowuje się już do budowy kolejnych kilku instalacji o łącznej mocy 50 kW. Dzięki zastosowaniu odnawialnych źródeł energii rzeszowski MPWiK znacznie oszczędza na zakupach energii elektrycznej. W 2020 r. dzięki OZE MPWiK zaoszczędził blisko 3,5 mln zł. W sumie, w 2020 r., dzięki fotowoltaice i kogeneracji wyprodukowano 7581 MWh energii elektrycznej.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)