„Mój Prąd”

„Mój Prąd” – podsumowanie i zapowiedź kontynuacji

Redukcja emisji dwutlenku węgla o 58,8 tys. ton rocznie, 65 mln zł wypłaconych i zatwierdzonych do przekazania dotacji, 13,5 tys. dofinansowanych instalacji fotowoltaicznych (PV) przez 100 dni – to efekty kończącego się naboru w programie „Mój Prąd” – podsumował w ubiegłym tygodniu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Jednocześnie – jak zaznacza Fundusz – wychodząc naprzeciw ogromnemu zainteresowaniu fotowoltaiką prosumencką, NFOŚiGW zapowiada drugi konkurs, a to dlatego, że do wykorzystania jest jeszcze ponad 90% z miliardowego budżetu programu.

„Mój Prąd” – 73,5 MW zainstalowanej mocy

Narodowy Fundusz wskazuje, że łączna zainstalowana moc, w ramach omawianego programu, to 73,5 MW, co pozwala na wygenerowanie z dofinansowanych instalacji PV rocznie 73,5 GWh „zielonej energii”, a to z kolei ograniczy roczną redukcję CO2 o 58,8 tys. ton. Taka energia pozwoliłaby też zasilić ponad 40 mln lampek choinkowych – dodaje jako ciekawostkę NFOŚiGW i tłumaczy, że w każdym polskim domu światełka na choince mogłyby być zasilane „zieloną energią” z PV (standardowy łańcuch z 200 lampek LED o mocy 6W, świecący 12 godzin na dobę od połowy grudnia do połowy stycznia). A ekoefektów będzie jeszcze więcej, bo pierwszy nabór wniosków w programie „Mój Prąd” potrwa jeszcze do 20 grudnia br.

W odpowiedzi na lawinowo rosnące zapotrzebowanie na przydomową fotowoltaikę, 13 stycznia 2020 r. rozpoczynamy drugi nabór, w którym podtrzymujemy dofinansowanie instalacji PV do 50% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie – podkreślił Piotr Woźny, prezes Zarządu NFOŚiGW, który przypomniał także zasady programu: – Dofinansowanie można łączyć z tzw. ulgą termomodernizacyjną, ale koszty przedstawione do rozliczenia muszą być pomniejszone o otrzymaną dotację. Wnioski w drugim naborze będzie można składać do 18 grudnia 2020 r.

Program „Mój Prąd” przyczyni się do spełnienia międzynarodowych zobowiązań Polski w zakresie rozwoju energetyki odnawialnej, poprawy jakości powietrza, przede wszystkim na obszarach słabo zurbanizowanych, oraz zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego – podsumował prezes Woźny.

„Mój Prąd” – jeden z największych tego typu programów w Europie

„Mój Prąd” to jeden z największych w Europie programów finansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych dla osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby. Warunkiem skorzystania z programu jest umowa kompleksowa regulująca kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej z wytworzonej mikroinstalacji – dopowiada NFOŚiGW.

Budżet „Mojego Prądu” wynosi aż miliard złotych, które NFOŚiGW – w porozumieniu z wcześniejszymi Ministerstwami Energii i Środowiska, a obecnie Ministerstwem Aktywów Państwowych – planuje zainwestować w rozwój przydomowych źródeł energii odnawialnej. Te pieniądze pozwolą na dofinansowanie nawet 200 tys. instalacji, które mogą wygenerować ok. 1 TWh zielonej energii.

Tylko w pierwszym tygodniu funkcjonowania programu (nabór od 30 sierpnia 2019 r.) NFOŚiGW przyjął prawie 170 wniosków o dofinansowanie.

Jednocześnie Fundusz zapewnia, że program na bieżąco dostosowywany jest do potrzeb wnioskodawców. Na przykład umożliwiono wspieranie wszystkich instalacji zakończonych po 23 lipca br. (a nie po ogłoszeniu konkursu). Ponadto od 21 października br. wnioski – poza formą papierową – można składać także online przez portal gov.pl (do 6 grudnia 2019 r. wpłynęło ich już ponad 3,4 tys.). Wystarczy do tego profil zaufany (np. konto w bankowości elektronicznej) lub e-dowód. Innym ułatwieniem, na które wskazuje NFOSiGW, jest możliwość składania wniosku o dotację za pośrednictwem instalatorów PV, którzy podpisali z NFOŚiGW porozumienie o współpracy w ramach „Mojego Prądu”. Na dzisiaj jest to sześć firm z branży fotowoltaicznej, a lista ta wzrośnie, bowiem procedowanych jest kolejnych 28 porozumień.

„Mój Prąd”, gdzie szukać informacji?

Szczegóły programu dostępne są na stronie http://nfosigw.gov.pl/moj-prad/. Informacji o nim udzielają też doradcy energetyczni NFOŚiGW, do których kontakty można znaleźć na stronie https://doradztwo-energetyczne.gov.pl/. Dodatkowo działa infolinia (tel. 22 45 95 990), gdzie można sprawdzić m.in. status swojego wniosku. Funkcjonują też adresy mailowe: mojprad@nfosigw.gov.pl i wnioskimojprad@nfosigw.gov.pl.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pracuje nad kontynuacją programu „Mój Prąd” w formie preferencyjnych pożyczek dla spółdzielni mieszkaniowych, co finalnie przełoży się na realne obniżenie rachunków dla mieszkańców.

Na podstawie informacji nadesłanej przez NFOŚiGW

rys. NFOŚiGW

reklama