Modernizacja budynku komunalnego

Modernizacja budynku komunalnego w Katowicach dobiegła końca

Modernizacja budynku komunalnego przy ul. Sokolskiej 10a w Katowicach dobiegła końca. Inwestycja o wartości około 2,4 mln zł objęła termomodernizację budynku, wymianę źródeł ogrzewania oraz remont dachu. Katowice konsekwentnie realizują inwestycje w zarządzanych przez miasto budynkach. Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej (KZGM) w 2023 r. przeznaczy na ten cel łącznie ponad 36 mln zł – poinformował Urząd Miasta Katowice (UM).

Modernizacja budynku komunalnego to sposób na walkę ze smogiem

– O jakości powietrza najczęściej przypominamy sobie dopiero zimą, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy. Lecz działania na rzecz walki o czyste powietrze prowadzimy przez cały czas. W latach 2015–2022 dzięki miejskiemu programowi dofinansowano wymianę prawie 8 tys. źródeł ciepła. Z czego rekordowe ponad 1,8 tys. pieców wymieniono w ubiegłym roku. Ze smogiem walczymy na wielu frontach, a jednym z nich jest termomodernizacja zasobów komunalnych – powiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic. – W minionym roku KZGM na termomodernizacje budynków – na prace budowlane, ale także projektowanie – wydał niemal 12,5 mln zł. Natomiast w tym roku szacujemy, że na tego typu inwestycje w budynkach z zasobu KZGM przeznaczymy 36 mln zł. Dzięki ocieplaniu ścian, hydroizolacji, likwidacji kopciuchów i wymianie oświetlenia na oszczędniejsze mieszkańcy mogą płacić mniej za media. W budynkach łatwiej osiągnąć komfortową temperaturę, a środowisko zyskuje na ograniczonym śladzie węglowym i czystszym powietrzu, którym wspólnie oddychamy – dodał włodarz miasta.

Nowe ogrzewanie, ocieplone ściany, wymienione oświetlenie

W przypadku inwestycji na ul. Sokolskiej 10a wykonawca, na zlecenie miasta, ocieplił ściany zewnętrzne od strony dziedzińca. Ocieplone zostały także piwnice, stropy nad piwnicami i ostatnią kondygnacją. Zamontowano też nowe okna. Dzięki temu mieszkania będą lepiej utrzymywać temperaturę, zarówno zimą, jak i latem. Ze względu na swój historyczny charakter elewacja frontowa została odnowiona bez warstwy termomodernizacyjnej – oznajmił UM.

Prace skupiły się także na hydroizolacji ścian piwnic, likwidacji pieców węglowych, kotłów, podgrzewaczy gazowych oraz dotychczasowych instalacji grzewczych. Budynek podłączono do sieci centralnego ogrzewania. Dzięki temu będzie on bardziej proekologiczny w użytkowaniu. Z kolei wymiana oświetlenia w części wspólnej na oprawy LED pozwoli na ograniczenie zużycia prądu.

Remont dachu, elewacji i mieszkań oraz modernizacja instalacji

– Przy okazji termomodernizacji zdecydowaliśmy także o przeprowadzeniu innych prac, by poprawić stan budynku. Pokrycie dachu zostało wyremontowane, podobnie jak elewacja frontowa. Przebudowane zostały kanalizacja sanitarna oraz przyłącza kanalizacji i wody. Instalacje elektryczne w części wspólnej przeszły modernizacje – wymienił Marcin Gawlik, dyrektor KZGM.

Ponadto przeprowadzono prace remontowe w mieszkaniach i na klatce schodowej. Efekt inwestycji dopełniły wybrukowanie dziedzińców oraz remont nawierzchni przed budynkiem. Zniszczony asfalt zastąpiono kostką brukową – przekazał ratusz.

Zanim przystąpiono do prac konieczne było przygotowanie dokumentacji projektowej. Zakres prac objął również audyt energetyczny. Inwestycja uzyskała ok. 720 tys. zł dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020. Z kolei Katowice zapewniły pozostałe niezbędne środki, czyli prawie 1,7 mln zł.

Modernizacja budynku komunalnego to nie wszystko

Jak zapowiedział UM, na liście zadań inwestycyjnych KZGM, których realizacja rozpocznie się jeszcze w tym roku, znajduje się m.in. modernizacja elewacji niemal stuletniej kamienicy. Budynek mieści się przy ul. Skłodowskiej-Curie 42. Planowane są również prace termomodernizacyjne przy ul. Stawowej 8 i wykonanie dokumentacji projektowych dla przyszłych prac budowlanych. Chodzi o prace w budynkach przy ul. Markiefki 55, 56 i 56a, 64 i 68, Piotrowickiej 88 czy Obrońców Westerplatte 13, 13a, 15 i 15a.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu