mikrofalowniki

Mikrofalowniki – innowacyjne rozwiązanie dla fotowoltaiki

Według analityków globalny rynek instalacji fotowoltaicznych rośnie w średnim tempie 17,4% rocznie. Wraz z nim niezwykle dynamicznie rozwijają się rynki obejmujące zastosowanie nowych technologii podnoszących efektywność instalacji. Prognozy mówią, że już w 2023 r. globalny rynek mikrofalowników osiągnie wartość blisko 6 mld dolarów. W Polsce tę technologię stosuje już jeden z instalatorów fotowoltaiki.

W 2016 r., rynek instalacji fotowoltaicznych został wyceniony przez agencję Allied Market Research na 131,8 mld dolarów, a według przewidywań analityków, w 2023 r. jego wartość osiągnie już 393,5 mld dolarów.

Innowacyjne rozwiązanie dla fotowltaiki, czyli postawić na mikrofalowniki

Zauważalnym na rynku trendem jest coraz powszechniejsze korzystanie z technologii opartej o mikrofalowniki. Jak zaznacza firma Stilo Energy, innowacyjność tego urządzenia polega na tym, że swoją pracę zaczyna przy bardzo niskim poziomie dopływającej do niego energii, dzięki czemu moduły fotowolaticzne łączy się równolegle i bezpośrednio z falownikami. Korzyścią dla użytkownika jest większa produkcja energii z tej samej mocy instalacji oraz zdecydowanie wyższa odporność na wszelkie zanieczyszczenia i zacienienia. Standardowo możliwy jest monitoring pracy całej instalacji jak i każdej części (panela fotowoltaicznego).

Według agencji MarketsandMarkets™, światowy rynek mikrofalowników do 2023 r. osiągnie wartość 5,88 mld dolarów, przy średnim wzroście (CAGR) na poziomie 19,3% liczonym w okresie od 2018 do 2023 r. Już 60% instalacji fotowoltaicznych na rynku amerykańskim funkcjonuje w oparciu o te urządzenia, podaje MarketsandMarkets™. Drugim kluczowym rynkiem dla producentów mikrofalowników jest Europa, ale analitycy zgodnie przyznają, że urządzenia te zyskują ogromną popularność w Australii, Chinach i Indiach.

Mikrofalowniki – liczba zastosowań rośnie także w Polsce

Liczba instalacji z mikrofalownikami rośnie także w Polsce. Stilo Energy standardowo oferuje instalacje działające na tych urządzeniach. – Mikrofalowniki umożliwiają budowę instalacji fotowoltaicznych jak z klocków lego. Oznacza to większe możliwości w projektowaniu i realizowaniu inwestycji tak, by uwzględniały lokalne warunki. To tylko kwestia czasu, kiedy światowa fotowoltaika przejdzie na tę elastyczną, efektywną i bezpieczną technologię – mówi Mirosław Bieliński, prezes Stilo Energy.

Instalacje z mikrofalownikami znalazły się m.in. na dachach Poznańskich Zakładów Zielarskich słynnego Herbapolu we Wrześni, budynkach spółki TARGET – znanego w całym kraju producenta środków ochrony roślin na bazie naturalnych substancji czy NORT – zakładu piekarniczego z jednym z najnowocześniejszych parków maszynowych i wieloletniego dostawcy dla hipermarketów w całym kraju – wylicza Stilo Energy.

Mikrofalowniki – rozwiązanie trwałe i bezpieczne

Według wspomnianej firmy, użytkownicy mikrofalowników doceniają fakt, iż są one bezpieczniejsze w eksploatacji, z uwagi na to, że operują na niższych napięciach niż konwencjonalny falownik centralny. Są też bardziej efektywne oraz żywotne, ponieważ są mniej obciążone. Mikrofalowniki (lub inaczej mikroinwertery) podnoszą sprawność instalacji fotowoltaicznych, traktując każdy ze znajdujących się nich paneli słonecznych indywidualnie. Zarządzana w sposób rozproszony, dostosowana do zmiennych warunków instalacja funkcjonuje znacznie lepiej, jej wydajności nie zaniżają bowiem panele o gorszej ekspozycji na słońce (na przykład zabrudzone, lub częściowo zacienione).

W opinii Stilo Energy mikrofalowniki są też znacznie bezpieczniejsze od tradycyjnych falowników strunowych, ponieważ pracują na znacznie niższych napięciach, redukując tym samym ryzyko niebezpiecznego porażenia, a nawet pożaru.

Istotnym wyróżnikiem nowej technologii mikrofalowników jest ich trwałość. Mają one zazwyczaj 25-letnią gwarancję, podczas gdy standardowe falowniki mają zwykle gwarancję 5 lub 10-letnią – wskazuje wspomniana firma.

Co ważne w dobie epidemii, to fakt, że budowa instalacji fotowoltaicznej wykorzystującej mikrofalowniki praktycznie nie wymaga ingerencji we wnętrze budynku i instalowania tam urządzeń, mikrofalowniki są bowiem zlokalizowane pod panelami fotowoltaicznymi, a nie w budynku, na którego dachu realizowana jest inwestycja.

Na podstawie news.inntu.pl

fot. Stilo Energy

reklama

 

partner merytoryczny