Mikroelektrownie na urodziny

Z okazji 10. urodzin organizacja Greenpeace przekazała trzy elektrownie słoneczne, w ramach konkursu „Uwolnij Energię”. Dwie instalacje powstały na dachach schroniska dla zwierząt w Korabiewicach oraz siedziby stowarzyszenia Zielony Żurawlów. Trzecią mikroelektrownię słoneczną zamontowano na dachu ośrodka dla dorosłych osób z autyzmem Farma Życia.
 
Na dach Farmy Życia trafiły panele fotowoltaiczne. Ośrodek będzie mógł pokryć z tej mikroinstalacji znaczną część zapotrzebowania na prąd. Planowaną roczną produkcję energii szacuje się na 7,5 tys. kWh. Dzięki mikroelektrowni zmniejszy się również emisja gazów cieplarnianych – nawet o 7,5 ton rocznie. Przyczyni się ona także do wyeliminowania ok. 90 kg siarki na rok i różnego rodzaju pyłów oraz ok. 30 kg tlenków azotu w ciągu roku.
 
Ogólnopolski konkurs „Uwolnij Energię” (www.greenpeace.pl/konkurs), przeprowadzony przez Greenpeace, miał na celu promocję rozproszonej energetyki obywatelskiej, opartej na odnawialnych źródłach energii. Do konkursu napłynęło ponad 140 zgłoszeń. Spośród 10 najlepszych projektów, jury wybrało trzy miejsca, w których zainstalowane zostały elektrownie słoneczne.
 
Na podstawie: www.greenpeace.org

Partner Portalu

Partner Portalu