Mapa potencjału solarnego

Mapa potencjału solarnego dla Świdnicy

Wśród wielu działań realizowanych przez Miasto Świdnica są także te podejmowane w zakresie adaptacji do zmian klimatu. Jak wskazuje tamtejszy magistrat, dotyczą one podniesienia efektywności energetycznej obiektów publicznych. Jest również szereg działań wspierających świdniczan, m.in. dotacje na wymianę źródeł ogrzewania, czy projekty edukacyjne. Na wspólny użytek wdrożono także narzędzia informatyczne wspierające działania miasta w zakresie inwestycji w odnawialne źródła energii (OZE). Jest wśród nich mapa potencjału solarnego.

Mapa potencjału solarnego miasta wykonana w ramach grantu

Jak zaznacza Urząd Miejski w Świdnicy (UM) mapa potencjału solarnego miasta wykonana została przez firmę SolarMap. W ramach grantu uzyskanego w konkursie organizowanym przez Polski Fundusz Rozwoju w projekcie Giełda Miejskich Technologii. Miasto pozyskało na ten cel 50 tys. zł, co w zupełności pokryło koszty wdrożonego rozwiązania. Pomysł został zainicjowany w ramach prac Klastra Świdnicka Energia Odnawialna, którego członkiem jest Świdnica.

Mapa potencjału solarnego pozwala sprawdzić jaka ilość energii słonecznej jest dostarczana do nieruchomości w okresie całego roku. Narzędzie daje możliwość samodzielnej weryfikacji przydatności nieruchomości pod względem montażu instalacji fotowoltaicznych lub solarnych – dodaje UM. Mapa uwzględnia czynniki wpływające na potencjalne zmniejszenie produktywności instalacji fotowoltaicznej. Są wśród nich: kierunek i kąt nachylenia połaci dachu, rzeźba terenu oraz sąsiadujące budynki i drzewa. Według magistratu, narzędzie umożliwia precyzyjnie określenie, która połać dachu jest optymalna pod względem budowy instalacji fotowoltaicznej lub solarnej. Korzystanie z tego narzędzia pozwala na zwiększenie uzysków z instalacji, dzięki montażowi jej w miejscu o najwyższym potencjale – dopowiada UM.

Gdzie można znaleźć mapę solarną dla Świdnicy?

Z narzędzia można skorzystać na stronie portal.solarmap.pl/mswidnica.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

reklama