mały elektrobus

Mały elektrobus na testach w Białymstoku

Urząd Miejski w Białymstoku (UM) donosi, że – w ramach testów nowych technologii – mieszkańcy stolicy woj. podlaskiego mogą skorzystać z przejażdżki małym autobusem elektrycznym.

Jak podaje UM, mikrobus wielkością zbliżony do samochodu osobowego, będzie kursował w centrum miasta. Jazdy próbne mają dać odpowiedź na pytanie: Jak takie pojazdy funkcjonują w białostockich warunkach?

Białystok testuje mały elektrobus

Z bezpłatnych przejazdów elektrycznym mikrobusem można skorzystać w piątek (17 maja) w godz. 12.00 do 17.00, co 30 minut.

Jesteśmy otwarci na nowe technologie, inwestujemy w nowoczesne, niskoemisyjne rozwiązania, dlatego uważnie przyglądamy się rozwojowi autobusów elektrycznych. I sprawdzamy, jak takie pojazdy radzą sobie w naszych warunkach – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Białostocki magistrat powołując się na opinię producentów busa zaznacza, że mikrobus może być uzupełnieniem transportu zbiorowego zapewniając obsługę na ostatnich odcinkach podróży pasażerów. Sprawdzać się ma także w korkach, jak i ciasnych uliczkach centrów miast. Bus jest także przystosowany do przewozu osób o zmniejszonej sprawności ruchowej.

Według danych producentów Mikrobus Cristal rozwija maksymalną prędkość do 40 km/h, zaś jedna kabina może pomieścić do 22 osób stojących. Jest możliwość łączenia od dwóch do czterech pojazdów ze sobą, które prowadzi jeden kierowca znajdujący się w pierwszej kabinie.

Jak zaznacza UM, testowanie różnego rodzaju elektrycznych autobusów ma pomóc podjąć decyzję o ewentualnym zakupie takich pojazdów w kolejnych latach.

Magistrat prosi także by opinie i uwagi na temat elektrycznego autobusu kierować na adres: bkm@um.bialystok.pl.

Na podstawie www.bialystok.pl

fot. Marcin Jankowiak/UM w Białymstoku

reklama

 

reklama