magazynowania energii

Zakupiony projekt bateryjnego magazynowania energii w Polsce

Firma EDF Renewables sfinalizowała zakup swojego pierwszego projektu bateryjnego magazynowania energii w Polsce, o mocy 50 MW. Przejęcie to czyni przedsiębiorstwo jedną z pierwszych firm rozwijających tę technologię w kraju.

Kiedy rozpocznie się budowa magazynu energii?

Budowa magazynu energii rozpocznie się w połowie 2024 r., a oddanie do użytku planowane jest na początek 2026 r. – poinformowała spółka. W połowie grudnia projekt odniósł też sukces w aukcji T5 zorganizowanej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Dzięki temu zabezpieczony został kontrakt na moc na 17 lat.

Magazyn energii ma zapewnić elastyczność i niezawodność sieci, wspierając integrację wytwarzania energii odnawialnej w polskim miksie energetycznym.

Zakup projektu stanowi uzupełnienie istniejących aktywów EDF Renewables w naszym kraju. Funkcjonująca w Polsce od 12 lat Spółka jest już operatorem 5 lądowych farm wiatrowych w województwach lubuskim i pomorskim. W fazie rozwoju posiada kolejne projekty związane z energią wiatrową, słoneczną i magazynowaniem energii o łącznej mocy około 1 GW.

Projekt magazynowania energii – krok w kierunku rozwoju energii odnawialnej

Firma podkreśla, że celem jej działalności jest wsparcie transformacji energetycznej w Polsce. Ma temu służyć wykorzystanie swojej globalnej wiedzy w zakresie technologii słonecznych, lądowych i morskich elektrowni wiatrowych. Szczególnie w obliczu strategii energetycznej Polski, która zadeklarowała, że w 2025 r. moc odnawialnych źródeł energii (OZE) będzie stanowić połowę mocy zainstalowanej w kraju. Do 2040 r. moc OZE ma wzrosnąć do 68%.

– Cieszę się, że, sfinalizowaliśmy ten zakup i jako jedna z pierwszych firm w Polsce realizujemy projekt magazynowania energii. To kolejny krok potwierdzający ambicje EDF Renewables do rozwoju w naszym kraju i przyczynienia się do realizacji celów Polski w zakresie rozwoju energii odnawialnej. Przejęcie przyczynia się również do osiągnięcia celu grupy EDF, jakim jest bycie liderem rynku w Europie z dodatkowymi 10 GW mocy magazynów energii do 2035 roku – podkreśliła Alicja Chilińska-Zawadzka, dyrektor Generalna EDF Renewables Polska.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny