Magazyn energii

Magazyn energii – budowa rozpoczęta

Grupa Energa informuje, że rozpoczęła się budowa największego w Polsce magazynu energii elektrycznej. Będzie on się charakteryzować docelową mocą wynoszącą 6 MW i pojemnością 27 MWh.

Ten hybrydowy magazyn powstaje we współpracy spółek Grupy Energa, Hitachi oraz Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Umowę w tej sprawie zawarto w 2017 r. Inwestycja zlokalizowana jest w pobliżu Farmy Wiatrowej Bystra pod Pruszczem Gdańskim.

W Bystrej k. Pruszcza Gdańskiego przekazano wykonawcy plac pod budowę największego w Polsce magazynu energii elektrycznej. Inwestycja realizowana przez Energę jest efektem współpracy z japońską organizacją rządową NEDO (New Energy and Industrial Technology Development Organization). Organizacja finansuje japońską technologię. Polsko-japońskie przedsięwzięcie prowadzone jest w ramach projektu pn. „Smart Grid Demonstration Project in Poland”, którego koordynatorem są Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Uruchomienie magazynu przewidziano na drugą połowę 2019 r.

Magazyn energii z myślą o rozwoju OZE

Jak zaznacza Grupa Energa wdrożenie w Polsce technologii magazynowania energii jest przedsięwzięciem wpisującym się w strategię zwiększania bezpieczeństwa energetycznego oraz w działania zmierzające do tworzenia warunków optymalizujących produkcję energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE).

Pilotażowy projekt, realizowany m.in. przez Grupę Energa ma pozwolić na przetestowanie rozwiązań umożliwiających ochronę sieci przesyłowej i sieci dystrybucyjnych wysokiego napięcia przed przeciążeniami. Ma także umożliwić praktyczne sprawdzenie wykorzystania tego typu technologii na potrzeby bilansowania niedoborów bądź nadmiaru produkowanej energii.

Jak zaznacza Grupa Energa, magazyn w Bystrej będzie pierwszym w Polsce hybrydowym bateryjnym magazynem energii elektrycznej. Inwestycja ta stanowi element prototypowego systemu optymalizującego bezpieczeństwo pracy sieci elektroenergetycznych (m.in. poprzez optymalizację zarządzania generacją wiatrową). Celowi temu służyć ma zastosowanie systemu automatyki SPS (Special Protection Scheme).

Jest to pierwsza, tak duża inwestycja tego typu w kraju. Grupa Energa ma już pewne doświadczenia w zakresie innowacyjnych rozwiązań w obszarze magazynowania energii. Spółka Energa Operator zbudowała w 2016 r. w okolicach Pucka magazyn o mocy 0,75 MW i pojemności 1,5 MWh. Budowany magazyn hybrydowy w Bystrej będzie miał 18 razy większą pojemność.

Magazyn energii na każdą pogodę

W październiku 2018 r. spółka Energa Wytwarzanie uzyskała pozwolenie na budowę budynku magazynowego o powierzchni 1200 m2. W listopadzie podpisano umowę z wyłonionym w przetargu wykonawcą.

Zakończenie budowy hali przewidziane jest na drugi kwartał 2019 r. Magazyn hybrydowy będzie się składał z dwóch zespołów baterii litowo-jonowych i kwasowo-ołowiowych. Po montażu niezbędnych urządzeń nastąpi roczny okres testów wydajności magazynu energii i systemu SPS w celu poprawy bezpieczeństwa pracy sieci elektroenergetycznej. Inwestycja zostanie oceniona m.in. pod względem wydajności oraz możliwości zastosowania magazynowania energii na szerszą skalę.

– Budowa hybrydowego bateryjnego magazynu w Bystrej jest kluczem do rozwiązania problemów związanych ze specyfiką wytwarzania energii elektrycznej z OZE. Dzięki niemu uporamy się z głównym problemem odnawialnych źródeł energii, to znaczy nadprodukcją lub niedoborem energii podczas niesprzyjających warunków pogodowych. Rozwój nowoczesnych magazynów energii, mogących przechowywać nadwyżki i w razie potrzeby, oddających ją do sieci, jest niezbędny, aby móc zwiększyć udział OZE w produkcji energii elektrycznej i dostosować jego skalę do aktualnych potrzeb gospodarki – mówi Piotr Meler, prezes Zarządu Energa Wytwarzanie.

Na podstawie informacji nadesłanej przez Grupę Energa

fot. Grupa Energa

 

partner merytoryczny