Legnica walczy z niską emisją

800 tys. zł – właśnie tyle środków w miejskim budżecie zarezerwowały władze Legnicy na dofinansowanie wymiany starych pieców na ekologiczne źródła ogrzewania. Przez ostatnie dwa lata na ten cel wyasygnowano ponad 1,5 mln zł.

A wszystko w ramach lokalnego programu zwalczania niskiej emisji, prowadzonego przez Miasto. Aktualnie trwa nabór wniosków o dotacje. W pierwszym kwartale br. wpłynęło ich 173. Sprawdzono je pod względem formalnym i merytorycznym. W marcu pracownicy Wydziału Środowiska i Gospodarowania Odpadami Urzędu Miasta Legnicy przeprowadzili 65 wizji w lokalach, których właściciele dokonali wymiany instalacji grzewczych. Z tymi, którzy uzyskali pozytywne opinie specjalistów, w kwietniu zawarte będą umowy na łączną kwotę blisko 0,25 mln zł. Wypłaty nastąpią w ciągu 30 dni. W maju i czerwcu br. odbędą się kolejne wizyty sprawdzające u wnioskodawców, a do legniczan trafi kolejne 0,5 mln zł na wymianę źródeł ogrzewania.

Zgodnie z zasadami, przestarzałe systemy ogrzewania, np. piece na paliwo stałe, powinny zostać wymienione na ekologiczne: ogrzewanie gazowe, olejowe, elektryczne albo przez podłączanie się do miejskiej sieci ciepłowniczej. Premiowane będą też projekty związane z odnawialnymi źródłami energii (kolektory słoneczne czy pompy cieplne).

Każdy, kto jest zainteresowany trwałą wymianą swojego źródła ciepła, może ubiegać się o wsparcie sięgające 45% kosztów całości inwestycji.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Legnicy

fot. sozosfera.pl

reklama

 

reklama