Ławki solarne w Gdyni

Ławki solarne w Gdyni

Osiem ławek solarnych mają do dyspozycji mieszkańcy gdyńskich dzielnic Chwarzno – Wiczlino oraz Witomino. To pierwsze tego typu ławki w Gdyni, które będą nie tylko spełniać funkcje wypoczynkowe, ale także pozwolą podładować akumulatory urządzeń mobilnych – wskazuje Urząd Miasta Gdyni (UM).

Niemalże każdy z nas korzysta z telefonu komórkowego lub laptopa, które wielokrotnie rozładowują się wtedy, gdy ich najbardziej potrzebujemy. Teraz dzięki inteligentnym ławkom solarnym zupełnie za darmo nie tylko naładujemy nasz sprzęt, ale też skorzystamy z darmowego Wi-Fi. Krótko mówiąc będzie to uniwersalny i nowoczesny mebel miejski dla starszych i młodszych gdynian. To też świetna inwestycja, która udowadnia, że Gdynia umiejętnie wykorzystuje energię słoneczną w przestrzeni publicznej – przekonuje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Ławki solarne w Gdyni w ramach budżetu obywatelskiego

Gdyński magistrat podkreśla, że takie ławki z powodzeniem funkcjonują już w wielu polskich miastach. Różnią się jednak wyglądem i funkcjonalnością. Gdyński model ma określony kolor i kształt, który został uzgodniony z plastykiem miasta. Z kolei lokalizację ławek skonsultowano z Referatem Zieleni i Estetyzacji gdyńskiego Zarządu Dróg i Zieleni (ZDiZ) oraz z Moniką Koćwin, wnioskodawczynią tego projektu w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018.

Jak wskazuje UM, oprócz wygodnego siedziska każda z inteligentnych ławek wyposażona jest w oświetlenie LED-owe doświetlające dwa porty USB i dwie stacje do ładowania indukcyjnego (bezprzewodowego). Każdy użytkownik ławki może liczyć na darmowy dostęp do Internetu. Ławki zostały ustawione w miejscach o odpowiedniej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, które będą przetwarzać dwa panele zamontowane z tyłu oparć. Panele umożliwią ciągłe ładowanie urządzeń przez minimum 10 godzin dziennie. Ponadto pięć z siedmiu ekoławek w dzielnicy Chwarzno-Wiczlino ma doczepiony moduł stojaka rowerowego. Co ważne cały sprzęt jest objęty dwuletnią gwarancją, a jego stałym utrzymaniem będzie zajmował się ZDiZ.

Ławki solarne wybrane przez mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego to projekt, który łączy w sobie kilka elementów w tym ekologię i nowoczesność. Instalacja tego typu urządzeń w połączeniu z zielenią może tworzyć nowe i atrakcyjne przestrzenie zarówno do chwilowego odpoczynku, jak i rekreacji. Nowoczesna funkcjonalność jest odpowiedzią na wyzwania stawiane przed samorządami m.in. poprzez możliwość integracji z czujnikami jakości powietrza – podkreśla Jakub Ubych, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. dzielnic.

Na podstawie www.gdynia.pl

fot. ZDiZ w Gdyni