Ławka fotowoltaiczna na kampusie AGH

Ławka fotowoltaiczna na kampusie AGH

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (AGH) zaprojektowali i zbudowali pierwsze takie urządzenie, jakim jest ławka fotowoltaiczna na kampusie AGH. Według uczelni nietypowa ławka wpisuje się w ideę Smart City – wykorzystując proekologiczne źródło energii, ławka promuje nowoczesne rozwiązania w przestrzeni publicznej.

Ławka fotowoltaiczna na kampusie AGH z magazynem energii

Jak zaznacza uczelnia, ławka fotowoltaiczna na kampusie AGH ma długość blisko 2 m, szerokość 67 cm i wysokość 2,5 m. Znalazła ona swoje miejsce w sąsiedztwie Centrum Energetyki AGH. Jej rama wykonana została ze stali węglowej, wnętrze konstrukcji chroni obudowa z blach stalowych, a siedzisko jest drewniane. Najważniejszymi elementami ławki są dwa panele fotowoltaiczne, każdy o mocy 150 Wp, które służą jako jedyne źródło zasilania. Pierwszy panel zamontowany został na dachu, a drugi – na ścianie bocznej ławki. Przy sprzyjających warunkach pogodowych panele wytwarzają nadwyżkę energii, która magazynowana jest przy pomocy trzech akumulatorów o łącznej pojemności 165 Ah. Dzięki temu urządzenie ma zapewnioną ciągłość działania systemu, gdyż funkcjonuje niezależnie od zewnętrznych źródeł energii.

Ławka fotowoltaiczna na kampusie AGH z ledowym oświetleniem

Na dachu ławki zamontowano oświetlenie LED, które włącza się automatycznie w godzinach wieczornych. Dodatkowo, na końcu siedziska znajduje się ładowarka indukcyjna, co pozwala na bezkontaktowe naładowanie telefonu, a na bocznej ścianie dostępne są trzy wejścia USB, za pomocą których można zasilić własne urządzenia multimedialne. Zastosowany w konstrukcji regulator ładowania pozwala na automatyczną kontrolę i optymalizację parametrów jej pracy.

Ławka fotowoltaiczna to projekt Koła Naukowego Nova Energia działającego przy Wydziale Energetyki i Paliw AGH. Studenci samodzielnie zaprojektowali konstrukcję, przeprowadzili obliczenia wytrzymałościowe, a także modelowanie części urządzenia. Byli także odpowiedzialni za złożenie oraz dobór materiałów i komponentów. Projekt uzyskał w AGH dofinansowanie w ramach konkursu „Grant Rektora”.

Nova Energia zrzesza studentów zainteresowanych energetyką, ekonomią i nowymi technologiami. Poza wciąż udoskonalanym projektem ławki fotowoltaicznej, obecnie studenci badają turbinę wiatrową i budują autorski pojazd pneumatyczny. Więcej o ich działalności można dowiedzieć się na profilu koła: https://www.facebook.com/aghnovaenergia/.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. x AGH w Krakowie