Ładowanie samochodów elektrycznych

Łatwiejsze ładowanie samochodów elektrycznych

Ładowanie aut elektrycznych w sieci Greenway Infrastructure Poland (GIP) będzie łatwiejsze – poinformowała firma, która rozpoczęła właśnie wprowadzanie kart zbliżeniowych.

Karty te umożliwiają ładowanie samochodów elektrycznych w sieci GIP. Jednocześnie GIP informuje, że w okresie przejściowym, we wrześniu br., ładowanie nie wymaga żadnej autoryzacji.

Ładowanie samochodów elektrycznych bez podawania PIN-u

Posiadacze nowych kart nie będą już musieli podawać numeru PIN przy każdym ładowaniu samochodu. Proces identyfikacji i autoryzacji będzie przebiegał w sposób zbliżeniowy.

Nasza sieć rośnie, tylko do końca roku ma powstać prawie 40 nowych stacji ładowania. Przejście na nowy sposób autoryzacji jest konieczne ze względu na rozbudowę sieci. Zależy nam także na tym, by proces ładowania był łatwy i prosty dla kierowców. Stąd też, żeby pozwolić im oswoić się ze zmianą, zdecydowaliśmy, że w okresie przejściowym nie będziemy w ogóle wymagać na naszych stacjach autoryzacji – tłumaczy Rafał Czyżewski, prezes GIP.

Do wszystkich dotychczas zarejestrowanych ok. 350 użytkowników systemu karty zostaną przesłane pocztą. Cały proces może potrwać do kilku tygodni. Natomiast nowi użytkownicy, którzy obecnie dokonywać będą rejestracji na stronie od razu dostaną kartę RFID. Karty do końca września pozostaną nieaktywne, a ładowanie nie będzie wymagać autoryzacji. Jednak od 1 października br. tylko posiadacze kart będą mogli korzystać z usług sieci.

Przy okazji GIP przypomina, że dotychczas ładowanie samochodów we wszystkich punktach jej sieci w Polsce jest bezpłatne.

Po wprowadzeniu opłat kierowca będzie mógł podpiąć do swego konta w systemie Greenway kartę bankową, co pozwoli na zamknięcie procesu autoryzacji i płatności jednym ruchem. Firma planuje uruchomienie usługi płatnej na początku 2018 r. Szczegółowy cennik zostanie przedstawiony do końca tego roku.

Karta pozwoli ładować auta w sieci Greenway na terenie całej Polski. Po wprowadzeniu usługi płatnej, za pomocą karty będzie można korzystać także z ładowania na urządzeniach zarejestrowanych w jednej z największych sieci roamingu usług ładowania dla pojazdów elektrycznych w Europie – m.in. w Niemczech, Belgii, Szwecji, Danii, Austrii i Słowacji. Dla klientów Greenway oznaczać to będzie swobodny dostęp do blisko 4,5 tysiąca punktów ładowania na terenie Europy.

GIP podkreśla, że cała jej sieć stacji ładowania ma powstać w Polsce do połowy 2020 r.

Na podstawie informacji nadesłanej przez GIP

fot. GIP