Ładowarka pojazdów elektrycznych

Ładowarka pojazdów elektrycznych przy dworcu kolejowym

Urząd Miasta Gdyni (UM) poinformował, że przy dworcu PKP Gdynia Główna pojawiła się ładowarka pojazdów elektrycznych. To – jak zaznacza gdyński magistrat – element projektu, który ma zachęcać do łączenia transportu kolejowego z zeroemisyjnymi samochodami. Wcześniej przy dworcu powstało już kilka miejsc parkingowych dla elektrycznego carsharingu.

Ładowarka pojazdów elektrycznych ecoMOTO i miejsca parkingowe dla elektryków

Miejscy urzędnicy przekonują, że Gdynia od dawna zdaje sobie sprawę, że elektromobilność to przyszłość. Potencjał dla rozwoju zeroemisyjnego transportu w mieście widzi także PKP i dlatego wybrało dworzec Gdynia Główna jako jedną z kilku w Polsce lokalizacji dla stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Kolej sama w sobie jest jednym z najbardziej ekologicznych środków transportu. Cieszę się, że kolejna stacja ładowania aut elektrycznych powstała właśnie w Gdyni, mieście, które mocno inwestuje w rozwój projektów promujących ochronę środowiska naturalnego, w tym elektromobilności – powiedział Mirosław Antonowicz, członek zarządu PKP.

Zainstalowana przy dworcu ładowarka nosi nazwę ecoMOTO, a jej pojawieniu się towarzyszyło wyznaczenie charakterystycznym zielonym kolorem specjalnych miejsc postojowych dla pojazdów elektrycznych. Ładowarka posiada dwa gniazda ładowania o mocy 22 kW i system zabezpieczeń. Korzystanie ze stacji ładowania jest bezpłatne, później – po jej uruchomieniu na zasadach komercyjnych – będzie można w wygodny sposób opłacić ładowanie kartą, a dodatkowo pasażerowie PKP otrzymają zniżki – dodaje magistrat.

Ładowarka pojazdów elektrycznych – efekt współdziałania kolejowych spółek

Jak podaje UM, stacje ecoMOTO to autorski projekt spółek Grupy PKP, realizowany we współpracy z Kolejowymi Zakładami Łączności, który zakłada udostępnianie stacji ładowania pojazdów elektrycznych przy wybranych dworcach kolejowych w Polsce. Dworzec w Gdyni Głównej to dziewiąta stacja uruchomiona przez kolejowe spółki.

Gdyńscy urzędnicy podkreślają, że montaż urządzenia, jakim jest ładowarka pojazdów elektrycznych, to nie pierwsza zmiana w okolicy dworca, która promuje elektromobilność i przypominają, że w listopadzie zeszłego roku w sąsiedztwie dworca Gdynia wyznaczyła pięć miejsc parkingowych, zarezerwowanych dla samochodów zeroemisyjnych funkcjonujących na zasadach carsharingu.

Niebawem zaczną działać ładowarki pojazdów elektrycznych na minuty

Magistrat wskazuje, iż wkrótce w mieście zaczną działać też pierwsze ładowarki dla „elektryków” na minuty.

Wyznaczyliśmy jasny kierunek, aby Gdynia brała na swoje barki koordynację wszystkich działań na Pomorzu i rozpowszechniała ideę carsharingu. Dajemy operatorom aut na minuty dodatkowe możliwości, które zachęcą i ułatwią im wymianę floty na nowoczesne pojazdy elektryczne. To wygoda naszych mieszkańców i zwiększona mobilność, ale też dbałość o środowisko. Jednocześnie wspierając taką usługę, konsekwentnie promujemy elektromobilność, co jest jednym z priorytetów Gdyni na najbliższe lata – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Warto zaznaczyć, że jeden z operatorów carsharingowych pracuje z PKP nad przygotowaniem wspólnej oferty, obejmującej połączenie kupna biletu kolejowego z rezerwacją samochodu. Będzie to pierwsza taka inicjatywa w Polsce – dodaje UM.

Na podstawie www.gdynia.pl

fot. Sławomir Okoń/gdynia.pl

reklama

reklama

 

partner merytoryczny

reklama