lądową farmę wiatrową

Firma nabyła lądową farmę wiatrową o mocy 26 MW

Firma Equinor poinformowała, że nabyła zlokalizowaną w Wielkopolsce lądową farmę wiatrową o mocy 26 MW. Dzięki tej akwizycji norweski koncern rozszerza kompleksową ofertę rozwiązań wspierających polską transformację energetyczną. Firma realizuje jednocześnie rynkową strategię jako producent energii z odnawialnych źródeł (OZE).

Lądową farmę wiatrową – Wilko – przejęła firma Equinor

Zakupiona od Grupy Helios farma Wilko już produkuje energię elektryczną, dostarczając – zgodnie z szacunkami – 105 GWh rocznie. Odpowiada to rocznemu zużyciu ok. 50 tys. polskich gospodarstw domowych.  Aktywa weszły do portfela zarządzanego przez Wento, polską spółkę należącą do Equinor.

– Na wybranych rynkach Equinor stawia na tworzenie elastycznej oferty rozwiązań energetycznych opartej o różne technologie. Poprzez naszą spółkę Wento już zbudowaliśmy w Polsce silny portfel fotowoltaiczny. Włączając lądową energetykę wiatrową do portfela, umacniamy pozycję Wento na rynku producentów energii z OZE posiadających szeroką ofertę rozwiązań technologicznych – powiedział Olav Kolbeinstveit, starszy wiceprezes odpowiedzialny w Equinor za rozwój platform OZE na lądzie.

Dywersyfikacja portfela oznacza nie tylko zmniejszenie ryzyk i zwiększanie wartości inwestycji w OZE. To także wymierne korzyści dla systemu elektroenergetycznego i odbiorców energii. To dlatego, że profile wytwarzania energii ze słońca i wiatru na lądzie zazwyczaj się uzupełniają – przekonuje firma. W praktyce oznacza to możliwość zrównoważenia niedoborów produkcji ze słońca w momentach mniejszego nasłonecznienia dzięki produkcji energii z wiatru. Zależność ta działa także w drugą stronę. Dzięki takiemu zróżnicowaniu, dostawy energii z OZE stają się bardziej niezawodne. 

Nabyli lądową farmę wiatrową, będzie nią zarządzać DC

Energią wyprodukowaną na znajdujących się w Polsce farmach słonecznych i wiatrowych Equinor ma zarządzać należąca do norweskiego koncernu spółka obrotu – Danske Commodities (DC). – Ponieważ stale rozwijamy się jako rynkowy producent energii na wybranych rynkach, to Danske Commodities – jako nasze handlowe ramię – ma nam torować drogę do rynku, sprzedając klientom energią elektryczną z różnych źródeł wchodzących w skład naszego portfela. DC jest do tego świetnie przygotowane ze względu na ponad 10-letnie doświadczenie na polskim rynku elektroenergetycznym – zaznaczył wiceprezes Kolbeinstveit.

Produkcja energii elektrycznej w Polsce jest zdominowana przez źródła konwencjonalne, z największym udziałem wytwarzania z węgla. Jednak strategia energetyczna Polski zakłada zwiększenie udziału OZE, co służy transformacji systemu energetycznego w kierunku niskoemisyjnym. Firma podkreśla, że wspiera jej cele strategiczne od wielu lat.

– Dywersyfikacja źródeł wytwarzania i kierunków dostaw jest kluczem dla przeprowadzenia skutecznej transformacji energetycznej w Polsce i zwiększenia jej bezpieczeństwa energetycznego. Dzięki nabyciu Wilko, coraz mocniej rozbudowujemy naszą ofertę energetyczną dla Polski, która obejmuje dostawy gazu ziemnego przez Baltic Pipe, wielkoskalowe projekty wiatrowe na morzu, energię słoneczną, a teraz także wiatr na lądzie – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes Equinor w Polsce. 

Elektrownia wiatrowa  produkuje energię bez dotacji państwa

Firma podkreśla, że farma Wilko jest jedną z pierwszych lądowych farm wiatrowych w Polsce, które produkują energię bez dotacji państwa. To realne odciążenie budżetów polskich gospodarstw domowych i biznesu, a jednocześnie dowód na konkurencyjność cenową tej technologii produkcji energii. 

– Chociaż obecny portfel Wento składa się w większości z projektów słonecznych, to firma posiada doświadczenie w rozwijaniu lądowych farm wiatrowych w Polsce. Od tego zaczynaliśmy naszą działalność w 2012 roku, zaś w kierunku fotowoltaiki zwróciliśmy się ze względu na zmiany regulacyjne i szybki rozwój tej technologii. Teraz wracamy do korzeni. A zakupiona farma Wilko jest doskonałym początkiem ponownej integracji lądowej energetyki wiatrowej do naszego portfolio – wyjaśnia Wojciech Cetnarski, prezes Zarządu Wento. 

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny