Krok milowy w budowie największej farmy fotowoltaicznej Taurona

Na terenie budowy farmy fotowoltaicznej w Mysłowicach-Dziećkowicach zakończono montaż paneli fotowoltaicznych – podał Tauron. To ważny etap budowy największej farmy fotowoltaicznej Grupy Tauron, o docelowej mocy 100 MW. Prace nad drugą częścią inwestycji już się rozpoczęły.

Trwają prace przy budowie największej farmy fotowoltaicznej Taurona

Tauron poinformował, że zamontowano ponad 82,5 tys. paneli fotowoltaicznych o mocy 450 Wp każdy, co dało w sumie 37 MW. W ciągu roku farma wyprodukuje 39 tys. MWh energii, co odpowiada zapotrzebowaniu 50 tys. gospodarstw domowych. Prace nad dodatkowymi 60 MW są w toku.

Farma zostanie podłączona do rozdzielni elektroenergetycznej 110 kV Grupy Tauron, zlokalizowanej przy Elektrowni Jaworzno. Linia łącząca farmę z rozdzielnią została poprowadzona pod ziemią. Trwają prace nad przewiertami pod infrastrukturą kolejową, ulicą Promienną w Jaworznie oraz rzeką Przemszą. Do tej pory ułożono 4 z 5 km kabla.

Trwają też prace nad liniami niskiego i średniego napięcia. Rozpoczął się również montaż systemu ochrony technicznej. Transformator zostanie dostarczony pod koniec maja. Wówczas będzie można podłączyć farmę do sieci elektroenergetycznej i rozpocząć działalność komercyjną.

Na terenie farmy zamontowano 140 inwerterów o mocy 250 kW każdy. Dodatkowo trwa budowa stacji pośrednich o napięciu 0,8/20kV oraz rozdzielni głównego punktu odbioru. Uruchomienie tej części farmy planowane jest na trzeci lub czwarty kwartał tego roku – dodał Tauron.

Strategiczny element rozwoju Taurona

Jak przekazał Tauron, rozpoczęto już prace nad drugim etapem inwestycji – w tym uzyskaniem warunków zabudowy i przyłączenia do sieci elektroenergetycznej. Farma zostanie zbudowana na zrekultywowanym składowisku odpadów paleniskowych. Po osiągnięciu docelowej mocy 100 MW wyprodukuje ponad 105 tys. MWh energii elektrycznej rocznie. W ten sposób przyczyni się do redukcji emisji COo 80 tys. ton.

Tauron twierdzi, że budowa farm fotowoltaicznych jest kluczowym elementem realizacji celów Zielonego Zwrotu Grupy Tauron. Do 2025 r. Grupa Tauron planuje zwiększyć moc zainstalowaną w elektrowniach fotowoltaicznych do 700 MW. Do 2030 r. chce osiągnąć 1400 MW. W tym samym czasie moc zainstalowana w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych ma wynieść odpowiednio 1600 MW i 3700 MW.

Jak dodał Tauron, inwestycja w farmę fotowoltaiczną w Mysłowicach-Dziećkowicach przyczyni się nie tylko do zwiększenia mocy w sektorze odnawialnych źródeł energii. Firma wesprze w ten sposób także ochronę środowiska. To będzie możliwe poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń, jakie emitowane są przy produkcji energii z paliw kopalnych.

Na podstawie: media.tauron.pl

fot. Tauron

Partner Portalu

Partner Portalu