11 stacji ładowania elektryków

Kolejnych 11 stacji ładowania elektryków na MOP-ach

Firma GreenWay Polska (GWP) poinformowała, że wybuduje stacje ładowania samochodów elektrycznych na wybranych miejscach odpoczynku podróżnych (MOP) przy autostradach A1, A2 i A4. W wyniku przetargu zorganizowanego przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), spółka zainstaluje i będzie operatorem ogólnodostępnych stacji ładowania samochodów na kolejnych jedenastu MOP-ach.

GWP zainstaluje kolejnych 11 stacji ładowania elektryków

W lutym 2020 r., w wyniku przetargu ogłoszonego przez GDDKiA w październiku 2019 r., GWP została wyłoniona jako podmiot, który wyposaży 11 MOP-ów w ogólnodostępne punkty ładowania samochodów elektrycznych. Firma będzie dzierżawiła fragmenty nieruchomości, na których zlokalizowane są MOP-y i dostarczać na nich płatne usługi ładowania samochodów elektrycznych.

Budowa infrastruktury ładowania na MOP-ach przy autostradach i drogach szybkiego ruchu to dla użytkowników tych pojazdów bardzo istotna zmiana na lepsze. Dzięki temu elektromobilni kierowcy wygodniej przejadą dłuższe trasy, a nasza sieć wzbogaci się o kilkadziesiąt nowych punktów – mówi Rafał Czyżewski, prezes GWP.

Według wstępnych założeń, stacje firmy GWP pojawią się w nowych lokalizacjach w pierwszej połowie 2021 r. Wymagane przez GDDKiA minimum mocy stacji wynosi 72 kW, jednak GreenWay rozważa posadowienie urządzeń o mocy do 150 kW. Ostateczne decyzje w tym zakresie zostaną podjęte po analizie możliwości przyłączenia stacji do sieci energetycznej, co w niektórych lokalizacjach może stanowić dość duże wyzwanie z uwagi na ograniczone zdolności sieci dystrybucyjnych.

Gdzie będzie działać 11 stacji ładowania elektryków?

Przetarg GDDKiA na dostarczenie usług ładowania obejmował w sumie 25 lokalizacji. Spośród nich, GreenWay będzie obsługiwał 11 MOP-ów, w tym pięć w obu kierunkach, a jeden w jednym.

Na autostradzie A1, odcinek Toruń – Tuszyn oraz odcinek Pyrzowice – Gorzyczki po dwie stacje znajdą się na MOP-ach Ludwinowo (Północ, Południe), Głowno (Wschód, Zachód) i Dobieszowice (Wschód, Zachód). Z kolei na autostradzie A2, na odcinku Konin – Warszawa ładowarki firmy GWP staną na MOP-ach Kozanki (w kierunku zachodnim), Zaborów (w kierunku wschodnim), Kuny (w kierunku zachodnim) i Leonia (w kierunku wschodnim). Natomiast przy autostradzie A4 na odcinku Wrocław – Katowice stanie jedna stacja ładowania firm GWP, będzie ona zainstalowana na MOP Chechło (w kierunku wschodnim).

GWP przypomina, że poza wymienionymi powyżej lokalizacjami realizuje obecnie budowę stacji szybkiego ładowania na sześciu MOP-ach. To efekt rozstrzygniętego przetargu ogłoszonego przez GDDKiA w lutym 2019 r. Realizacja tych projektów zakończy się w tym roku. Wraz z wyłonionymi obecnie lokalizacjami GreenWay operować będzie stacjami ładowania na 17 MOP-ach.

Na podstawie news.inntu.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

reklama

 

reklama

partner medialny