Instalacje paneli fotowoltaicznych

Kolejne instalacje paneli fotowoltaicznych w Ciechanowie

Na terenie miasta Ciechanów zamontowane zostaną kolejne instalacje paneli fotowoltaicznych. 54 gospodarstwa domowe i dwie instytucje publiczne będą mogły produkować prąd z energii słonecznej. To efekt oszczędności w prowadzonej przez miasto inwestycji z udziałem pozyskanych środków finansowych z Unii Europejskiej – zaznacza Urząd Miasta Ciechanów (UM).

Instalacje paneli fotowoltaicznych z unijnym dofinansowaniem

Magistrat dodaje, że Ciechanów jest liderem projektu wartego w sumie prawie 11 mln zł, którym objęto gospodarstwa domowe oraz instytucje publiczne na terenie czterech gmin: Ciechanów, Glinojeck, Opinogóra Górna i Strzegowo. Na jego realizację pozyskano prawie 8 mln zł dofinansowania ze środków Unii Europejskiej.

W wyniku oszczędności, powstałych na etapie realizacji prowadzonej przez miasto inwestycji, możliwe będzie zamontowanie dodatkowych systemów fotowoltaicznych. Będą to 84 instalacje paneli fotowoltaicznych. Wygospodarowane środki pozwolą na wykonanie montażu paneli na budynkach osób, które znajdowały się dotychczas na liście rezerwowej. Na terenie miasta zamontowanych będzie 56 instalacji (54 na gospodarstwach domowych i dwie na budynkach użyteczności publicznej – Szkole Podstawowej nr 5 oraz Szkole Podstawowej nr 6). Miasto ogłosiło przetarg na wyłonienie wykonawcy inwestycji, która ma zostać zakończona do połowy 2021 r.

Instalacje paneli fotowoltaicznych – dotychczas 179 systemów

W latach 2019 i 2020 w Ciechanowie zamontowano już 179 instalacji (paneli i pomp ciepła) w 123 gospodarstwach domowych. Urządzenia mają moc od 3 kW (11 paneli) do 4 KW (15 paneli). Na dziewięciu budynkach użyteczności publicznej zamontowano panele o mocy od 15,60 kW do około 40 kW – wylicza UM. W ramach projektu dofinansowanego z UE w mieście udostępniona została także ładowarka do aut elektrycznych – dodaje magistrat.

Montaż paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła to inwestycja w jakość powietrza w mieście, komfort życia i oszczędności dla mieszkańców oraz miejskich instytucji. Dzięki gospodarności i skrupulatności osób odpowiedzialnych w ratuszu za realizację inwestycji możemy objąć nią kolejne gospodarstwa i budynki użyteczności publicznej. Nadal będziemy inwestowali w infrastrukturę sprzyjającą ekologii w mieście – powiedział Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Ciechanów

fot. UM Ciechanów

reklama