Kolejne instalacje OZE

Kolejne instalacje OZE

Ponad 130 nowych modułów fotowoltaicznych produkuje już ekoprąd z energii słonecznej w dwóch budynkach Urzędu Miasta oraz w budynku Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej.

Urząd Miasta Ruda Śląska (UM) podaje iż wg szacunków inwestycja ma przynieść ponad 20 tys. zł oszczędności rocznie oraz wpłynąć na zmniejszenie rocznej emisji CO2 do atmosfery o 27 ton.

Koszt przedsięwzięcia wyniósł ponad 400 tys. zł. Większość tej kwoty (85%) zrefundowana zostanie w ramach unijnego dofinansowania.

Kolejne instalacje OZE działają w Rudzie Śląskiej

W Rudzie Śląskiej dużą wagę przykładamy do tego, aby nowe inwestycje generowały jak najmniejsze koszty, albo wręcz je obniżały. Dlatego stawiamy na termomodernizację, wymieniamy oświetlenie na energooszczędne oraz inwestujemy w odnawialne źródła energii. Dodatkowo dzięki pozyskiwaniu środków zewnętrznych na te inwestycje ich koszt jest znacznie mniejszy. I tak instalacje fotowoltaiczne, które właśnie zrealizowaliśmy dla trzech miejskich budynków, powinny się „zwrócić” już po ok. 5 latach. Dodatkowo w budynkach urzędu miasta zakończyliśmy wymianę starego energochłonnego oświetlenia na nowe LED-owe. Dzięki tej operacji rachunki za energię elektryczną powinny się jeszcze dodatkowo zmniejszyć o ok. 30 tys. zł rocznie – podkreśla Grażyna Dziedzic, prezydent miasta.

Zrealizowana właśnie nowa rudzka „ekoinwestycja” polegała na montażu łącznie 137 modułów fotowoltaicznych na trzech budynkach użyteczności publicznej. – Panele zostały zainstalowane na dachach budynków. Najwięcej, bo aż ponad 100, rozmieszczonych zostało na budynku głównym Urzędu Miasta przy pl. Jana Pawła II. Wytworzona przez instalacje energia elektryczna w całości wykorzystana zostanie na potrzeby obiektów – informuje Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji.

Szacuje się, że trzy nowe instalacje powinny w ciągu roku wyprodukować blisko 51 MWh energii elektrycznej.

To nie koniec

Jak zapowiadają władze miasta, to nie koniec inwestycji w odnawialne źródła energii. W tym roku instalacje fotowoltaiczne powstaną w ramach termomodernizacji budynków dwóch placówek oświatowych – Szkoły Podstawowej nr 13 oraz Szkoły Podstawowej nr 16 (budynek dawnego Gimnazjum nr 7). Ponadto panele fotowoltaiczne zainstalowane zostaną na dachu budynku MOPS przy ul. Markowej.

Warto dodać, że miasto w tym roku realizować będzie także projekt dofinansowania na wykonanie instalacji odnawialnych źródeł energii w 51 budynkach jednorodzinnych w mieście. – Właściciele nieruchomości za taką inwestycję zapłacą jedynie 15 proc. wartości całej instalacji oraz wartość podatku VAT od montażu urządzeń – wyjaśnia Ewa Wyciślik, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Górnictwa. W ramach realizowanego przez miasto przedsięwzięcia w 51 budynkach jednorodzinnych w Rudzie Śląskiej zamontowanych zostanie 31 instalacji fotowoltaicznych, 15 solarnych oraz 5 pomp ciepła. Na ten cel miasto pozyskało środki unijne w wysokości ponad 1 mln zł.

W ciągu ostatnich trzech lat w budynkach zarządzanych przez miasto zainstalowano już ok. 1000 modułów fotowoltaicznych, które są w stanie wyprodukować ok. 200 MWh energii elektrycznej rocznie.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Ruda Śląska

fot. UM Ruda Śląska

reklama