elektryczne autobusy do Norwegii

Kolejne elektryczne autobusy do Norwegii

Zakończyły się odbiory pięciu Solarisów Urbino 12 electric dla przewoźnika Boreal Buss z Kristiansand.

Jest to – jak podaje firma Solaris Bus & Coach – drugie po Oslo norweskie miasto stawiające na bezemisyjne pojazdy polskiej produkcji.

Elektryczne autobusy do Norwegii pojechały z Polski

Zrealizowany kontrakt ma wartość 3 mln euro – podaje producent autobusów z położonego pod Poznaniem Bolechowa.

Solaris zakończył w lipcu swój drugi projekt obejmujący dostawy autobusów elektrycznych na rynek norweski. Pięć dwunastometrowych pojazdów zasiliło flotę przewoźnika w mieście Kristiansand i już wozi pasażerów.

Bardzo cieszymy się z dostawy naszych autobusów do stolicy południowej Norwegii. Chcemy być wiodącym dostawcą pojazdów bezemisyjnych także w Norwegii i to nam się udaje. Dzięki współpracy z naszym nowym klientem, firmą Boreal Buss AS, mogliśmy dostarczyć kolejne Urbino electric. Widok naszych autobusów elektrycznych w tym pięknym mieście najzwyczajniej napawa mnie dumą – podkreśla Sverre Skaar, dyrektor zarządzający Solaris Norge.

Dwunastometrowe Urbino electric dla Kristiansand napędzane są dwoma silnikami trakcyjnymi (każdy o mocy 125 kW) zintegrowanymi z elektryczną osią napędową. Energia magazynowana jest w bateriach Solaris High Power o pojemności 145 kWh. Są one ładowane poprzez pięciopolowy pantograf, zamontowany na dachu, przygotowany do mocy 300 kW oraz złącze plug-in.

Całość oświetlenia, zewnętrznego i wewnętrznego, wykonana jest w technologii LED.

Solaris zaznacza, że Kristiansand zostało drugim miastem w Norwegii z elektrycznymi autobusami z Polski. W ubiegłym roku przewoźnicy Norgesbuss i Unibuss odebrali łącznie cztery Urbino 12 electric, które użytkowe są w Oslo.

Na podstawie informacji nadesłanej przez Solaris Bus & Coach

fot. Solaris Bus & Coach

reklama

reklama