w standardzie pasywnym

Klub kultury w standardzie pasywnym

Urząd Miasta Krakowa (UM) poinformował, że na terenie Grodu Kraka powstaje klub kultury, który będzie wykonany w standardzie pasywnym.

Powstający w Nowej Hucie, dzielnicy Krakowa, klub kultury „Kantorowice” to inwestycja realizowana przez Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie (ZIM).

W Krakowie powstaje budynek w standardzie pasywnym

Budynek wykonywany jest w tzw. technologii pasywnej, a w dodatku został zaprojektowany w taki sposób, by nie kolidował z rosnącymi na działce drzewami. Zostanie on oddany do użytku w II połowie tego roku.

Zasadnicze prace zewnętrzne zostały już wykonane, dlatego obecnie firma budowlana skupia się na robotach wewnątrz nowego budynku. – Stan zaawansowania prac dla całego projektu można ocenić na 60 proc. Budynek został zadaszony, wstawione zostały okna i drzwi. Obecnie wykonawca montuje instalacje wewnętrzne, kładzione są tynki. Jak tylko pozwoli temperatura, rozpocznie się też wykańczanie elewacji zewnętrznych – mówi Mariusz Kiszka, z Zarządu Inwestycji Miejskich. Zawarty kontrakt przewiduje, że prace zakończą się w lipcu 2018 roku.

Budynek klubu kultury wykonywany w standardzie pasywnym, będzie obiektem o najwyższym komforcie termicznym i wyjątkowo niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną wynoszącym maksimum 15 kWh/m2/rok – zapewnia krakowski magistrat. Oznacza to, że ośrodek w Kantorowicach będzie nie tylko tani w utrzymaniu, ale też jego funkcjonowanie będzie miało znikomy wpływ na środowisko.

Warto dodać, że budynek został zlokalizowany na działce w taki sposób, by nie było konieczności wycinki ani przesadzenia drzew i krzewów tworzących ogród społeczny, założony przez mieszkańców w ramach projektu „Ogrody Nowej Huty”.

Budynek dzieli się na dwie części przestrzenne – wyższą bryłę o dachu skośnym dwuspadowym oraz bryłę niższą, prostopadłościenną.

Wyższa część budynku posiada duże przeszklenia na południową stronę południowo-wschodnią oraz południowo-zachodnią stronę świata, aby pozyskać energię słoneczną. Jest to zgodne z technologią budynków pasywnych, która zakłada akumulację energii słonecznej.

Na podstawie krakow.pl

rys. ZIM w Krakowie/krakow.pl

reklama