W ostatnim czasie wzrasta zainteresowanie zieloną energią, która jest nie tylko bardzo korzystna dla środowiska, ale przynosi również wiele korzyści ekonomicznych. Równocześnie możemy też obserwować, jak drastycznie rosną ceny prądu, co z kolei odbija się na finansach odbiorców energii. Zielona energia jest więc tym bardziej w kręgu zainteresowań tych, którzy chcą zadbać zarówno o środowisko, jak i o swój budżet.
Czym są odnawialne źródła energii (OZE)?
W kontekście odnawialnych źródeł energii można mówić o zasobach ekologicznych, naturalnych, a także takich, których nie można wyczerpać. Sposoby pozyskiwania energii odnawialnej dają gwarancję na taką produkcję energii elektrycznej i cieplnej, która nie będzie emitowała dwutlenku węgla, czyli związku chemicznego, któremu przypisuje się znaczącą rolę w zakresie generowania zmiany klimatu. Odnawialne źródła energii mają swoją wielką zaletę, którą jest niekończąca się możliwość ich wykorzystania, zupełnie odwrotnie niż w przypadku paliw konwencjonalnych, np. węgla.
Jakie są źródła energii odnawialnych
Na rynku można wyróżnić różne źródła pozyskiwania energii odnawialnej. Wyróżniamy:
- Elektrownie fotowoltaiczne, które należą do najpopularniejszych sposobów wytwarzania energii odnawialnej. Do powstawania zielonej energii wykorzystywane jest promieniowanie słoneczne,
- Elektrownie wodne, które do generowania energii odnawialnej wykorzystują energię grawitacyjną wody,
- Biopaliwa wykorzystują z kolei biomasę (np.: pozostałości z produkcji rolnej pochodzenia roślinnego),
- Ciepłownie geotermalne, które wykorzystują energię cieplną ziemi,
- Elektrownie wiatrowe, wykorzystujące moc wiatru.
Odnawialne vs. nieodnawialne źródła energii – czym się różnią?
Zapotrzebowanie na energię cały czas wzrasta i – jak się okazuje – źródła energii, które były przez nas dotychczas wykorzystywane, nie są już wystarczające i ulegają wyczerpaniu. Jak wcześniej wspomnieliśmy, odnawialnymi źródłami energii są: woda, słońce, wiatr, biopaliwa, a także energia cieplna Ziemi. Przeciwieństwem energii odnawialnej są nieodnawialne źródła energii, takie jak: węgiel, gaz ziemny, ropa naftowa, czy uran. Zasadniczą różnicą jest to, że nieodnawialne źródła energii są takimi zasobami, które na przestrzeni lat ulegają wyczerpywaniu i bardzo trudno jest je odtworzyć, a w wielu przypadkach jest to wręcz niemożliwe. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii to innowacja, która oddziałuje bardzo pozytywnie zarówno na środowisko naturalne, jak i na bezpieczeństwo energetyczne.
Wpływ odnawialnych źródeł energii na rachunki
Pośród wszystkich odnawialnych źródeł energii w Polsce najszybciej rozwija się fotowoltaika. Odbiorcy energii elektrycznej również mogą się zaangażować w rozwój odnawialnych źródeł energii właśnie poprzez montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej. Energia odnawialna z fotowoltaiki ma bardzo korzystne oddziaływanie na nasze rachunki, ponieważ jej eksploatacja jest dużo tańsza niż w przypadku energii nieodnawialnej.
Warto wspomnieć, iż dobrze dobrana instalacja może zwrócić się już po kilku latach od montażu, a właściciele instalacji mogą być pewni, że nie dotkną ich podwyżki cen energii elektrycznej.
Dofinansowanie do fotowoltaiki w Polsce, a więc jak obniżyć rachunki za prąd z pomocą OZE?
Udział Odnawialnych Źródeł Energii w Polsce jest nadal zbyt niski, co nie sprzyja dopasowaniu się do wytycznych, które narzuca Unia Europejska. Na rynku zauważyć można jednak coraz większą liczbę mikroinstalacji, co z pewnością zbliża nas do wytycznych Unii Europejskiej. Montaż paneli fotowoltaicznych wiąże się ze sporym wydatkiem, w związku z czym na rynku pojawia się coraz więcej dofinansowań do fotowoltaiki. Możemy wyróżnić zarówno dofinansowania bezzwrotne, jak i pożyczki. Takie rozwiązanie znacznie pomaga w obniżeniu kosztów inwestycji. Obecnie dostępne programy, w ramach których można otrzymać dofinansowanie do różnych źródeł energii odnawialnych to:
- Program „Mój Prąd” 3.0, który rozpoczął się 1 lipca 2021 r. i oferuje dofinansowania do fotowoltaiki,
- Program „Agroenergia”, który umożliwia uzyskanie dofinansowania przez rolników do fotowoltaiki, turbin wiatrowych oraz pomp ciepła,
- „Energia Plus” jest programem, który oferuje dofinansowanie do odnawialnych źródeł energii dla firm,
- „Czyste Powietrze”, którego głównym założeniem jest poprawa jakości powietrza poprzez termomodernizację, np. w wymianę w domach starych źródeł ciepła na nowe, bardziej ekologiczne,
- Ulga termomodernizacyjna, która została wprowadzona na rynek 1 stycznia 2019 r.,
- Programy regionalne, w których gminy ze swoich środków i dofinansowania unijnego wspierają inwestycje proekologiczne,
- Pożyczki w bankach.
Więcej informacji znajdziesz tu: www.rachuneo.pl/artykuly/dofinansowanie-do-fotowoltaiki.
Dlaczego warto zainwestować w odnawialne źródła energii?
Wykorzystanie zasobów odnawialnych źródeł energii ma bardzo duży wpływ na wiele obszarów. Wraz ze wzrostem udziału zielonej energii na rynku, wzrasta bezpieczeństwo energetyczne. Można zatem mówić o pewnych zasobach, które nie niosą za sobą ryzyka wyczerpania. Istotnym jest, że dostęp do odnawialnych źródeł energii jest w każdym miejscu, w związku z czym można mówić o braku konieczności importowania surowców kopalnych z obszarów innych państw. Jest to bardzo pożądana niezależność energetyczna, ponieważ od wielu lat obserwujemy wzrost cen prądu na rynku. Sprawdź aktualne ceny prądu w Polsce: www.rachuneo.pl/cena-pradu.
Źródła energii, które należą do tych konwencjonalnych coraz trudniej jest wydobyć, a to z kolei przekłada się na ich wysoką cenę. Odnawialne źródła energii, w przeciwieństwie do konwencjonalnych są inwestycją na wiele lat, która może przynieść spore oszczędności w rachunkach. Odnawialne źródła energii to także ograniczenie emisji CO2, co wpływa korzystnie na poprawę stanu środowiska naturalnego.
Artykuł promocyjny