Znaczenie inwestowania w OZE. Firmy inwestują w zieloną energię

Transformacja energetyczna dzieje się tu i teraz – podkreślił Europejski Fundusz Leasingowy (EFL). Zobowiązują do niej nie tylko unijne rozporządzenia i państwowe strategie, lecz także bieżąca sytuacja w Europie. Między innymi za sprawą wojny w Ukrainie i rosnących cen prądu polski biznes zaczął bardziej interesować się „zieloną” energią. Nowy raport specjalny EFL omawia znaczenie inwestowania w OZE, czyli odnawialnych źródeł energii w świetle kryzysu energetycznego i klimatycznego.

Cała nadzieja w odnawialnych źródłach energii. Potrzeba inwestowania w OZE

Unia Europejska (UE) planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r. Polska ma jednak długą drogę do pokonania. Pod względem emisji gazów cieplarnianych związanych z energetyką tylko Estonia ma gorszy wynik od naszego kraju – wskazał EFL. Fundusz stwierdza też, że: „Nic dziwnego, że ocieplenie klimatu postępuje u nas szybciej niż na świecie”. EFL dodał, iż klimatolodzy informują, że temperatury w Polsce obecnie są o prawie 2 stopnie wyższe niż 70 lat temu. Rezultatem jest np. rekordowy popyt na klimatyzatory. Jak wskazał EFL, w 2021 r. wartość rynku tych urządzeń wzrosła o prawie 40% w porównaniu z rokiem poprzednim.

– Polski miks energetyczny od lat jest dość konwencjonalny i wysokoemisyjny na tle państw Europy Zachodniej. Dodatkowo w ostatnim czasie nie wykorzystaliśmy w pełni możliwości dynamicznego rozwoju produkcji energii z OZE. Przyczyniło się do tego ustawodawstwo, m.in. hamujące rozwój energetyki wiatrowej, a także niewystarczające inwestycje w modernizację sieci przesyłowych, co spowalnia powstawanie farm fotowoltaicznych średniej i dużej mocy. W 2022 roku w Polsce udział OZE w całkowitej produkcji prądu wynosił niecałe 21%, zaś w strukturze zużycia energii pierwotnej to zaledwie 10% (2021 r.), z czego przeważającą większość stanowiła biomasa (drewno) – komentuje Marcin Stasiak, business development manager w EFL.

Polskie firmy wyciągają wnioski z kryzysu energetycznego i dostrzegają znaczenie inwestowania w OZE

Za sprawą wojny w Ukrainie i sankcji nałożonych na Rosję ceny energii osiągnęły niezwykle wysoki poziom. Boleśnie odczuło to wielu przedsiębiorców. W 2022 r. średnia roczna cena sprzedaży energii na rynku konkurencyjnym była prawie dwukrotnie wyższa niż rok wcześniej. Proekologiczne podejście przedsiębiorców do wytwarzania i zużywania energii zyskało zatem wymiar ekonomiczny. Można powiedzieć, że kryzys energetyczny podziałał na polski biznes, jak terapia szokowa – zaznaczył EFL.

Więcej niż połowa przedsiębiorców nie miała żadnego scenariusza na wypadek takiej sytuacji (wg raportu „Reakcje biznesu na szok energetyczny” Polskiego Instytutu Ekonomicznego). Okazało się, że uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii zagraża stabilności i ciągłości działania firm. Dlatego ponad połowa badanych zadeklarowała, że planuje w swojej firmie zwiększyć zaangażowanie inwestycyjne w zakresie dekarbonizacji i OZE. Wzrost zainteresowania „zieloną” energią przejawiają nie tylko duże firmy, lecz także te z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP).

– Wyraźnie widać zwrot w stronę „zielonej” energii. Wynika to zarówno z upowszechnienia technologii, jak i zwiększania się świadomości ekologicznej i dostrzegania praktycznych korzyści zastosowania OZE. Musimy patrzeć w przyszłość, ale działać tu i teraz, bo transformacja energetyczna przestała być już jedynie marzeniem ekologów. To wektor zmian wyznaczający kierunek bieżących działań firm na wielu płaszczyznach – dodaje Marcin Stasiak.

Fotowoltaika rośnie w siłę. Polska w czołówce UE

W kontekście neutralności klimatycznej ogromny potencjał tkwi w energii słonecznej – zaznaczył EFL. Szacuje się, że globalny rynek fotowoltaiki w 2022 r. był wart prawie 190 mld dolarów. W ciągu najbliższego dziesięciolecia ta kwota może zwiększyć się ponad czterokrotnie. Duży rozwój czeka też segment magazynów energii, które są dopełnieniem fotowoltaiki. Według prognoz Bloomberg NEF do 2030 r. globalny rynek tych urządzeń urośnie 15-krotnie pod względem mocy.

Polska fotowoltaika również wygląda obiecująco. Statystyki Agencji Rynku Energii mówią, że w ubiegłym roku w naszym kraju przybyło 350 tys. prosumentów. Jeśli chodzi o pozyskiwanie energii ze słońca, jesteśmy w czołówce europejskich krajów. Instytut Energii Odnawialnej podaje, że zajmujemy 3. miejsce w UE pod względem wielkości inwestycji. To samo źródło szacuje, że Polska zajmuje 6. miejsce we Wspólnocie pod względem łącznej mocy instalacji.

Więcej informacji m.in. o tym, jakie jest znaczenie inwestowania w OZE w raporcie EFL. Opracowanie nosi tytuł: „Zielona energia w świetle kryzysu klimatycznego i transformacji energetycznej”. Pełna wersja raportu dostępna jest na stronie efl.pl.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu