Instalacja fotowoltaiczna – rozwiązanie stosowane przez MZBM w Rzeszowie

Instalację odnawialnych źródeł energii (OZE) na budynkach zarządzanych przez Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych Rzeszów (MZBM) rozpoczęto już w 2017 r. Wtedy na budynku komunalnym przy ul. Granicznej powstała instalacja fotowoltaiczna o mocy 9 kilowatów – podał Urząd Miasta Rzeszowa (UM).

Instalacja fotowoltaiczna – na których budynkach MZBM zamontowano panele?

W kolejnych latach instalacji przybywało. W 2018 r. uruchomiono instalację o mocy 10 kW na należącym do MZBM budynku usługowym. W 2019 r. instalacje pojawiły się na budynkach Rejonu Obsługi Mieszkańców nr III i nr IV, przy ul. Bulwarowej i Dąbrówki. Obie instalacje fotowoltaiczne mają po 5,4 kW mocy. Rok 2020 to trzy kolejne instalacje. Na budynku administracyjnym MZBM przy ul. Lisa Kuli zamontowano panele o mocy 12,6 kW. Na budynku ROM nr I przy ul. Zamkniętej powstała instalacja fotowoltaiczna (4,2 kW), a przy ul. Spiechowicza, na budynku ROM nr II (mocy 7,5 kW).

W ostatnich tygodniach do tej liczby dołączyły kolejne dwie nowe instalacje zbudowane na wieżowcach będących w zarządzie MZBM ROM nr II przy ulicy Krakowskiej i Mikołajczyka. Obie instalacje mają moc po 9,9 kW – podał UM.

Obecny stan posiadania OZE rzeszowskiego MZBM to dziewięć instalacji o łącznej mocy 73,9 kW. To daje ponad 70 tys. kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie.

27 wniosków o dofinansowanie

– To jednak się zmieni, bo nieustannie pracujemy nad tym, by te liczby rosły – mówi Jerzy Jędryka, specjalista ds. pozyskiwania funduszy w MZBM. I wyjaśnia, że kiedy pojawiła się możliwość dofinansowywania przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), OZE instalowanych na budynkach wspólnot mieszkaniowych, pracownicy MZBM-u poinformowali o tym produkcie wspólnoty mieszkaniowe. Około 20 wspólnot zdecydowało się na skorzystanie z oferty dofinansowania. Grant wynosi 50% kosztów brutto. – Przygotowaliśmy i wysłaliśmy do BGK 27 wniosków o dofinansowanie. Pięć z nich jest już pozytywnie zaopiniowanych. Otrzymaliśmy umowy o grant. Instalacje na wieżowcach przy ul. Mikołajczyka oraz przy Krakowskiej, o mocach po 9,9 kW, zostały wykonane z udziałem właśnie tego dofinansowania – mówi J. Jędryka.

Instalacje budowane przez MZBM i wspólnoty na budynkach mieszkaniowych przyczyniają się do znacznego obniżenia kosztów utrzymania części wspólnych budynków. To m.in. windy, oświetlenie klatek schodowych i piwnic – dodaje magistrat.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne

Partner Portalu

Partner Portalu