Hub ładowania samochodów elektrycznych

Hub ładowania samochodów elektrycznych

Firma GreenWay Polska (GWP) poinformowała, że uruchomiła hub, czyli wielostanowiskową stację ładowania aut elektrycznych. Hub znajduje się na terenie Galerii Młociny w Warszawie i umożliwia równoczesne ładowanie aż 11 samochodów. Stacje tego typu znane głównie za sprawą amerykańskiej firmy Tesla powstają już w Europie. Hub GreenWay jest pierwszym takim rozwiązaniem w Polsce wykorzystującym technologię szybkiego ładowania.

Hub, czyli 13 stanowisk ładowania samochodów elektrycznych

Hub ładowania firmy GreenWay składa się z dwóch stacji szybkiego ładowania DC (Efacec 50 kW). Każda z nich dysponuje trzema gniazdami ładowania. Do tego dochodzi siedem stacji AC (Etrel INCH 22 kW) z pojedynczymi punktami ładowania. Łącznie więc, wielostanowiskowa stacja GWP w Galerii Młociny dysponuje 13 punktami ładowania samochodów elektrycznych. W tym samym czasie z usługi ładowania w ramach hub-u może korzystać 11 pojazdów (szybkie stacje ładowania Efacec umożliwiają ładowanie symultaniczne dwóch pojazdów).

Jak zaznacza GWP, wielostanowiskowe stacje ładowania stosowane są już z powodzeniem w sieci firmy Tesla. Od kilku lat powstają także w Europie Zachodniej. Jednak do tej pory tego typu rozwiązań nie stosowano szerzej na polskim rynku elektromobilnym. – Huby ładowania to rozwiązanie stosowane głównie na rynkach bardziej rozwiniętych, gdzie po drogach porusza się duża liczba samochodów elektrycznych. Dzięki nim dostawcy usług ładowania są w stanie zaspokoić duży popyt. Instalację takiego rozwiązania na gruncie polskim traktujemy jako działanie, które w przyszłości zaspokoi potrzeby rozwijającego się dynamicznie rynku – mówi Maciej Gajewski, dyrektor zarządzający GreenWay Polska.

Firma zwraca też uwagę, że lokalizacja hub-u w Galerii Młociny nie jest przypadkowa. Wielostanowiskowe stacje ładowania, (szczególnie te wyposażone w wolniejsze ładowarki) sprawdzają się świetnie w węzłach przesiadkowych o charakterze park&ride, gdzie swoje auta ładują kierowcy dojeżdżający do komunikacji miejskiej z podmiejskich okolic aglomeracji. Hub w Galerii Młociny powstał głównie z myślą o takich kierowcach, ale służyć będzie wszystkim elektromobilnym klientom, a tych zarejestrowanych w sieci GreenWay na terenie Warszawy i okolic jest obecnie ok. 550.

Na podstawie informacji nadesłanej przez GreenWay Polska

fot. GreenWay Polska

partner merytoryczny

 

reklama