Pierwsza instalacja fotowoltaiczna

Gotowa jest pierwsza instalacja fotowoltaiczna PGM-u w Polkowicach

Gotowa jest pierwsza instalacja fotowoltaiczna na własnych obiektach Przedsiębiorstwa Gospodarki Miejskiej w Polkowicach (PGM) – poinformowała Polska Agencja Prasowa (PAP) w informacji, której autorką jest Edyta Drzymała.

Pierwsza instalacja fotowoltaiczna na obiektach PGM-u

Jednocześnie PAP wskazała, że to pierwsza z ośmiu zaplanowanych przez PGM. Dzięki temu, że powstała pierwsza instalacja fotowoltaiczna na obiektach PGM-u, oczyszczalnia ścieków w Komornikach w dużej mierze zasilana będzie z odnawialnych źródeł energii (OZE). To wstęp do szacowanej na ponad 2,2 mln zł inwestycji polkowickiego PGM – dodaje PAP.

Na dachu budynku oczyszczalni ścieków w Komornikach zamontowano czterdzieści cztery panele fotowoltaiczne. Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic włączył urządzenie sterujące i w ten sposób pierwsza inwestycja PGM w OZE została oficjalnie oddana do użytku.

Konsekwentnie realizujemy hasło „zielona gmina”. Inwestycja w fotowoltaikę, która pojawiła się w Komornikach, to jest pierwszy krok do tego, aby na obiektach należących do gminy Polkowice: spółkach, jednostkach, pojawiało się coraz więcej tego typu instalacji – powiedział burmistrz Puźniecki.

Gotowa pierwsza instalacja fotowoltaiczna, a planowane są kolejne

Więcej podobnych instalacji na pewno pojawi się na obiektach należących do polkowickiego PGM. W sumie, do połowy przyszłego roku powstanie osiem instalacji fotowoltaicznych, na sześciu obiektach spółki. Będą się one charakteryzowały mocą od 20 kW do 200 kW. Panele fotowoltaiczne zostaną zamontowane na bazie spółki, na wszystkich oczyszczalniach, w tym miejskiej oraz na stacji uzdatniania wody. Koszt przedsięwzięcia to ponad 2,2 mln zł – wskazuje PAP.

To dla nas oszczędność energii elektrycznej, jak i działanie proekologiczne. Ochrona środowiska i wykorzystywanie alternatywnych źródeł energii to jedyna właściwa inwestycja w przyszłość – zaznaczył Jacek Kaszuba, prezes PGM i dodał: – Kolejnym krokiem naszej spółki będzie unowocześnianie bazy taborowej. Myślimy też o zakupie samochodów z napędem elektrycznym. Ale po kolei. Najpierw zakończymy obecne zadanie.

Wszystkie instalacje na obiektach PGM-u będą pracować w trybie autokonsumpcji. Energia, którą wyprodukują, będzie bezpośrednio zużywana lub wykorzystywana do zasilania obiektów PGM, a przedsiębiorstwo szacuje oszczędność energii na poziomie 10-15%.

Te wszystkie urządzenia, które mamy na oczyszczalniach i stacjach uzdatniania wody są bardzo energochłonne. Inwestycja w fotowoltaikę to przede wszystkim zmniejszenie kosztów związanych z zakupem energii elektrycznej – powiedział szef polkowickiego PGM-u.

Pierwsza instalacja fotowoltaiczna PGM-u zrealizowana w ramach klastra

Jak dodaje PAP, inwestycja PGM-u jest realizowana w ramach Klastra Energii Zagłębia Miedziowego.

Mogę zagwarantować, że tych inwestycji w odnawialne źródła energii będzie teraz w naszej gminie coraz więcej. Docelowo, najważniejszym przedsięwzięciem klastra, które chcemy zrealizować wraz z samorządami powiatu polkowickiego, będzie budowa dużej farmy fotowoltaicznej. Dzięki temu środki, które wydajemy na energię elektryczną w jednostkach i spółkach gminnych, pomniejszą się lub chociaż sprostamy tym wzrostom cen, z którymi mamy do czynienia teraz – podkreślił burmistrz Puźniecki.

Na podstawie pap-mediaroom.pl

fot. R. Tomczak

reklama

reklama

 

partner merytoryczny