fotowoltaika

Fotowoltaika w spalarni odpadów

Urząd Miasta Krakowa (UM) poinformował, że na dachu budynku administracyjno-edukacyjnego krakowskiej spalarni odpadów, zwanej Ekospalarnią zainstalowane zostały ogniwa fotowoltaiczne.

Jak zaznacza krakowski magistrat, prąd elektryczny wytworzony z wykorzystaniem energii słonecznej zostanie przeznaczony na potrzeby zasilania budynku.

Ekospalarnia i fotowoltaika

92 ogniwa słoneczne o łącznej mocy 28,06 kWp (kilowatopików) zostały zamontowane w ramach pilotażowego projektu. Zastosowanie fotowoltaiki ma pozwolić na uzyskanie 32690 kWh prądu rocznie. Krakowski ratusz podkreśla przy tym, że pilotaż prowadzony w Ekospalarni jest odpowiedzią na wyzwania miasta związane z wprowadzaniem gospodarki niskoemisyjnej.

Podjęte przez KHK SA działania zasygnalizowaliśmy podczas seminarium „Gospodarka niskoemisyjna Miasta Krakowa”, które odbyło się w marcu tego roku. Rozmawialiśmy wtedy o sposobach na ograniczenie niskiej emisji w mieście oraz o wdrożeniu wysokich technologii w plany rozwojowe spółek komunalnych. Według prognoz, do roku 2050 energetyka słoneczna stanie się główną pozycją w wykorzystaniu źródeł energii. Dlatego ogniwa fotowoltaiczne pojawiają się już teraz w Krakowskim Holdingu Komunalnym, a wkrótce znajdą się również na obiektach pozostałych spółek miejskich – zaznacza Tadeusz Trzmiel, prezes Krakowskiego Holdingu Komunalnego (KHK).

Według UM energetyka słoneczna jest obecnie jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi przemysłu. „Popularność układów fotowoltaicznych, wykorzystujących do produkcji energii elektrycznej promieniowanie słoneczne, rośnie z roku na rok” – podkreśla UM.

Na podstawie krakow.pl

fot. Krakowski Holding Komunalny SA/krakow.pl

partner portalu

partner merytoryczny

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner medialny