Fotowoltaika w Polsce – coraz ważniejszy element energetyki

Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) opublikował raport pt. „Rynek fotowoltaiki w Polsce”. Z raportu wynika, że do końca 2023 r. fotowoltaika w Polsce osiągnie moc przekraczającą 18 GW. Wzrost energetyki słonecznej jest jednak spowalniany przez przestarzałą sieć energetyczną – podała Polska Agencja Prasowa (PAP).

Fotowoltaika w Polsce notuje dynamiczny wzrost

Jak podała PAP, moc zainstalowana w 2022 r. przekroczyła 12,4 GW, co stanowi rekordowy roczny przyrost o 4,7 GW. Rynek wzrósł o 61% w porównaniu do poprzedniego roku. Polska zajmuje drugie miejsce w Unii Europejskiej (UE) pod względem całkowitej mocy zainstalowanej.

Obecnie ogólna moc zainstalowana fotowoltaiki (PV) przekroczyła 13 GW, a prognozy na koniec roku wskazują, że wyniesie ponad 18 GW. Udział prosumentów stanowi 74% całkowitej mocy zainstalowanej. Małe instalacje odpowiadają za 21% produkcji, a duże farmy fotowoltaiczne za 5%. Liczba instalacji prosumenckich wzrosła o 41% w porównaniu do poprzedniego roku. Do wzrostu znaczenia energii z PV w polskim miksie energetycznym przyczyniły się programy wsparcia takie jak „Mój Prąd”. Udział PV wzrósł z 0,4% w 2019 r. do 4,5% w 2022 r.

Fotowoltaika w Polsce napotyka problemy

Jak dodała PAP, rozwój fotowoltaiki napotyka jednak wyzwania związane z przestarzałą siecią energetyczną i brakiem dostępnych mocy przyłączeniowych. Planowane inwestycje w rozwój i modernizację sieci elektroenergetycznych oraz optymalizacja wykorzystania mocy przyłączeniowych są kluczowe dla dalszego rozwoju branży. Pomimo tych wyzwań polska branża fotowoltaiczna jest jednym z filarów gospodarki.

Branża PV staje przed szansą rozwoju dzięki programom UE, takim jak PV IPCEI oraz Krajowe Plany Odbudowy, wspierające przemysł PV. Polska otrzymała 2,7 mld euro na ten cel.

Czynniki, które stymulują wzrost energetyki odnawialnej

Zdaniem przedstawicieli firm z sektora PV to polityka klimatyczna UE i wysokie ceny energii w Polsce są czynnikami, które przyczyniają się do rozwoju energetyki słonecznej. Wyzwaniem pozostają przestarzała sieć przesyłowa i liczne odmowy przyłączeń do sieci. Niejasne przepisy też mogą hamować branżę, jednak te obowiązujące dzisiaj dają radę napędzić koniunkturę.

Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska, podkreślił konsekwentne dążenie rządu do rozwoju energetyki odnawialnej. Chodzi o zwiększanie mocy zainstalowanych w PV oraz budowę przemysłu fotowoltaicznego opartego na rodzimych technologiach. Program „Mój Prąd” wskazano jako kluczowy dla rozwoju branży. Poza tym Polska otrzymała dodatkowe fundusze na odbudowę przemysłu PV w ramach programu REPowerEU.

Na podstawie: pap-mediaroom.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu