Fotowoltaika

Fotowoltaika równa się oszczędzanie

Do płacenia niższych rachunków mogą przyczynić się działania na rzecz ochrony środowiska podejmowane w codziennym życiu oraz proekologiczne decyzje podejmowane, np. przy zakupie nieruchomości – przekonuje RED-Real Estate Development.

Chcąc obniżyć koszty użytkowania danej inwestycji, coraz więcej deweloperów stosuje proekologiczne rozwiązania już na etapie budowy.

Fotowoltaika na dachu to oszczędności na rachunkach za prąd

W trosce o ekologię oraz potrzeby mieszkańców używane są nowoczesne technologie, które mają na celu m.in. zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, wody, a co za tym idzie generowanie oszczędności. Przykładem proekologicznych rozwiązań stosowanych przez deweloperów są panele fotowoltaiczne, oświetlenie LED-owe oraz wentylacja hybrydowa. Wszystkie z tych rozwiązań, w tym instalację fotowoltaiczną zastosowano m.in. na osiedlu Alpha Park w warszawskim Ursusie.

Projektując naszą inwestycję, chcieliśmy, aby była zarówno funkcjonalna i estetyczna, jak też przyjazna środowisku i jej mieszkańcom. Zdecydowaliśmy się m.in. na instalację fotowoltaiczną. Głównym jej elementem są panele fotowoltaiczne składające się z baterii słonecznych zamontowanych na południowej, czyli najbardziej nasłonecznionej części dachów budynków. Dzięki niej na każdej kilowatogodzinie mieszkańcy osiedla Alpha Park oszczędzają. A tym samym płacą niższe rachunki za prąd — mówi Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży RED-Real Estate Development.

Działanie instalacji fotowoltaicznej opiera się na liczniku dwukierunkowym, który zlicza energię elektryczną wyprodukowaną przez panele słoneczne oraz energię pobraną z sieci. Kiedy osiedle korzysta z „tradycyjnego” prądu, płaci standardową stawkę ustaloną przez dostawcę energii. Natomiast w sytuacji, kiedy używa energii słonecznej, licznik „kręci się” w drugą stronę – dwa i pół razy szybciej, niż przy tradycyjnym naliczaniu energii pobranej.

Części wspólne budynku, zasilane pomiarem administracyjnym, czerpią zarówno z prądu tradycyjnego, jak i tego generowanego za pomocą instalacji fotowoltaicznej. A co za tym idzie, opłaty za korzystanie z klatki schodowej, garaży czy lamp chodnikowych są niższe — dodaje Teresa Witkowska.

Na podstawie informacji nadesłanej przez RED-Real Estate Development

fot. RED-Real Estate Development

reklama