Fotowoltaika i LED-y

Fotowoltaika i LED-y w rudzkim magistracie

Do połowy lutego przyszłego roku w trzech budynkach Urzędu Miasta Ruda Śląska (UM), w miejsce starego energochłonnego oświetlenia, zainstalowanych zostanie blisko 1700 nowych opraw LED-owych.

Dzięki tej operacji roczne rachunki za energię elektryczną zmniejszą się o ponad 30 tys. zł. Kolejne oszczędności wiązać się będą z samym utrzymaniem nowego oświetlenia. Lampy LED-owe mają bowiem kilkukrotnie większą żywotność od tradycyjnego oświetlenia – przekonuje rudzki magistrat.

Fotowoltaika i LED-y – urząd miasta inwestuje w efektywność energetyczną

Realizując inwestycje musimy patrzeć również na koszty ich utrzymania. Paradoksalnie łatwiej jest zrealizować szereg inwestycji niż potem je utrzymać. Wynika to z prostego podziału wydatków budżetowych na inwestycyjne i bieżące. W odróżnieniu od wydatków bieżących, w przypadku inwestycji łatwiej o finansowanie. Możemy się bowiem posiłkować środkami unijnymi bądź niskooprocentowanym kredytem z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Dlatego tak ważne jest zmniejszanie kosztów utrzymania. Stąd inwestujemy w energooszczędne oświetlenie, termomodernizacje, czy instalacje fotowoltaiczne – podkreśla Grażyna Dziedzic, prezydent miasta.

Jedną z takich inwestycji będzie kompleksowa wymiana oświetlenia w trzech miejskich budynkach użyteczności publicznej. – Łącznie wymienionych zostanie blisko 1700 starych energochłonnych lamp. Zastąpione zostaną one nowymi LED-owymi. Najwięcej, bo ponad 1000, wymienionych zostanie w budynku przy pl. Jana Pawła II. Inwestycja obejmuje oświetlenie wszystkich pomieszczeń, biur, korytarzy, klatek schodowych – wylicza Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji UM.

Dzięki wymianie oświetlenia miasto zaoszczędzi na kosztach zakupu prądu. Szacuje się, że rachunki za energię elektryczną w budynkach objętych inwestycją powinny się rocznie zmniejszyć o ponad 30 tys. zł. Dodatkowe oszczędności wiązać się będą z samą eksploatacją nowego oświetlenia. Lampy LED-owe mają zdecydowanie większą żywotność od lamp starego typu. Mogą pracować ponad 100 tys. godz., co zapewni ich użytkowanie przez 12-15 lat. Ponadto lampy LED-owe emitują stałe źródło światła, dzięki temu nie występuje efekt stroboskopowy.

Co ważne, jeszcze w tym roku również w trzech urzędowych budynkach dodatkowo zainstalowanych zostanie 137 modułów fotowoltaicznych. – Panele instalowane są na dachach budynków. Najwięcej, bo aż 100, rozmieszczonych zostanie na budynku głównym Urzędu Miasta przy pl. Jana Pawła II. Wytworzona przez instalacje energia elektryczna w całości wykorzystana zostanie na potrzeby obiektów – informuje naczelnik Janik. Szacuje się, że trzy nowe instalacje powinny w ciągu roku wyprodukować blisko 51 MWh energii elektrycznej. Pozwoli to zaoszczędzić rocznie prawie 14 tys. zł.

Wymiana oświetlenia ulicznego na LED-y

W ubiegłym roku władze Rudy Śląskiej rozpoczęły także kompleksową wymianę oświetlenia ulicznego na nowe LED-owe. – Inwestujemy w oświetlenie uliczne po pierwsze budując je tam, gdzie go wcześniej brakowało, a po drugie wymieniając to już funkcjonujące na energooszczędne – mówi prezydent Dziedzic. Na nowe oświetlenie LED-owe miasto w latach 2016-2017 przeznaczyło 2,6 mln zł. Wymiana dotyczy ponad 200 slupów i 220 opraw oświetleniowych.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Ruda Śląska

fot. sozosfera.pl

reklama