Fotowoltaika i wartość nieruchomości

Fotowoltaika i wartość nieruchomości

Fotowoltaika i wartość nieruchomości do licznych zalet instalacji fotowoltaicznych, takich jak niezależność od podwyżek cen prądu, oszczędność czy ochrona środowiska firma Sunday Polska dodaje także pozytywny wpływ na wartość nieruchomości.

Fotowoltaika i wartość nieruchomości – home-staging niewiele daje

Panele fotowoltaiczne na dachu podnoszą wartość domu dla potencjalnych nabywców, więc warto rozważyć ich instalację również wówczas, gdy w kilkuletniej perspektywie czasowej planowana jest jego sprzedaż – mówi Marcin Pieczora, prezes Sunday Polska, firmy działającej na rynku instalacji fotowoltaicznych.

Planując sprzedaż nieruchomości, właściciele zazwyczaj stosują popularne metody z zakresu tzw. home-stagingu – przeprowadzają drobne naprawy, odmalowują ściany, usuwają zbędne meble i ozdabiają pomieszczenia kwiatami. Według rzeczoznawców, ma to niewielki wpływ na wzrost ceny sprzedaży. Dużo ważniejsza jest lokalizacja oraz stan techniczny nieruchomości. Na pierwszą rzecz właściciel nie ma wpływu, ale na drugą już tak – planując późniejszą sprzedaż domu, warto zainwestować w sprawdzone rozwiązania, dające długoterminowe korzyści również nabywcy, takie jak instalacja fotowoltaiczna – przekonuje firma z branży energetyki słonecznej.

Fotowoltaika i wartość nieruchomości, czyli koszt instalacji a cena nieruchomości

Nowoczesne panele fotowoltaiczne są bardzo wydajne, przez co mało tracą na wartości – najstarsze instalacje na rynku działają już blisko 40 lat, a standardem stają się panele nawet z 30-letnią gwarancją. Z tego powodu, wyceniając dom z dobrej jakości 4-5 letnią instalacją fotowoltaiczną, można oszacować, że do ceny bazowej nieruchomości dojdzie cena inwestycji w panele fotowoltaiczne.

W Stanach Zjednoczonych, które są bardziej dojrzałym rynkiem pod kątem stosowania instalacji fotowoltaicznych, zostały przeprowadzone szczegółowe wyliczenia dotyczące wpływu fotowoltaiki na cenę sprzedaży nieruchomości. Narodowe Laboratorium Energii Odnawialnej opublikowało dane, zgodnie z którymi cena sprzedaży domu z instalacją fotowoltaiczną jest średnio o 3,74% wyższa, niż porównywalnej nieruchomości w tej samej lokalizacji, lecz pozbawionej instalacji fotowoltaicznej.

Sprzedaż nieruchomości z fotowoltaiką – warto pamiętać o dotacjach

Przy okazji firma przypomina, że w przypadku planowanej sprzedaży domu z instalacją fotowoltaiczną, należy pamiętać nie tylko o chęci zarobku czy wyrównania poniesionych nakładów, ale także o warunkach sprzedaży nieruchomości, w przypadku skorzystania z dofinansowania na instalację domowej fotowoltaiki. Wzięcie dotacji nie blokuje możliwości przepisania lub sprzedania domu. Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie programu „Mój Prąd”, w przypadku darowizny czy sprzedaży nieruchomości, na której znalazła się instalacja dofinansowana z programu „Mój Prąd”, konieczne jest w czasie czynności cywilno-prawnych przeniesienie okresu trwałości projektu (3 lata) na nowego nabywcę. O tym fakcie należy również poinformować Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w formie pisemnej. Do wniosku należy dołączyć kopie faktur za dostawę i montaż instalacji. W przypadku sprzedaży domu z instalacją wykonaną wcześniej niż 3 lata przed momentem sprzedaży, nie ma obowiązku informowania NFOŚiGW o zmianie właściciela nieruchomości, na której dachu znajdują się panele fotowoltaiczne.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner merytoryczny