Folie fotowoltaiczne na elewacji

Folie fotowoltaiczne na elewacji Ekospalarni

Ultralekkie, wytrzymałe i elastyczne panele fotowoltaiczne zostały zamontowane na elewacji Ekospalarni w Krakowie – poinformował Krakowski Holding Komunalny (KHK). Jak tłumaczy KHK, innowacyjne rozwiązanie rodem z Austrii polega na wykorzystaniu połączenia materiałów: włókna szklanego z krystalicznymi krzemowymi ogniwami słonecznymi, a pierwsza w Polsce instalacja wykorzystująca folie fotowoltaiczne na elewacji Ekospalarni to kontynuacja polityki KHK będącej odpowiedzią na wyzwania miasta związane z prowadzeniem szeroko rozumianej gospodarki niskoemisyjnej.

Ze względu na mniejszą wagę zastosowano folie fotowoltaiczne na elewacji

Jak wskazuje KHK, główne zalety zamontowanych modułów to przede wszystkim ich waga. Folie fotowoltaiczne na elewacji Ekospalarni charakteryzują się wagą nawet dziesięciokrotnie niższą niż ciężar standardowych paneli. Pozwala to na ich montaż na dachach o lekkiej konstrukcji, na ścianach, wiatach przystankowych i parkingowych, a także na zadaszeniach peronów itp. Moduły można przykleić, przykręcić lub przynitować bezpośrednio do podstawy. Dzięki temu nie wymagają dodatkowej konstrukcji tłumaczy KHK. – Można je zamontować również na zakrzywionych powierzchniach. Te unikatowe cechy zapewniają wysoką wydajność energetyczną. Nowa instalacja ma moc 17,5 kWp – tłumaczy Jakub Bator, członek Zarządu KHK SA i dyrektor Ekospalarni.

Folie fotowoltaiczne na elewacji – innowacyjność technologii

Na czym polega innowacyjność zastosowanej instalacji? – Wykorzystana jest tu technologia łączenia materiałów z włókna szklanego z krystalicznymi krzemowymi ogniwami słonecznymi. Dodatkowo, w panelach zastosowano powłokę teflonową, dzięki której ich powierzchnia jest odporna na zabrudzenia. Sposób połączenia materiałów pozwala na uzyskanie elastycznej, stabilnej i lekkiej konstrukcji modułów. Zależało nam na wykorzystaniu możliwości dużych, nasłonecznionych połaci poszycia elewacji, które nie są jednak płaską ścianą a wygiętą fantazyjnie blachą. Zwykłe panele nie mogły zostać zastosowane ze względu na ich ciężar oraz zaburzenie estetyki zakładu. Zamontowana instalacja ma charakter pilotażowy – będziemy bacznie przyglądać się jej działaniu – zaznacza Jakub Bator.

Folie fotowoltaiczne na elewacji – element strategii KHK

Wytwarzanie energii ze słońca niesie szereg korzyści. Przede wszystkim są to efekty ekologiczne polegające na ograniczeniu zużycia energii elektrycznej z sieci, ograniczeniu emisji CO2 i innych szkodliwych substancji. To także stabilizacja systemu elektroenergetycznego – zaznacza KHK.

Folie fotowoltaiczne na elewacji

Te panele to tylko fragment strategii spółki w zakresie gospodarki niskoemisyjnej. Mają one przede wszystkim pokazać innym jednostkom gminnym i nie tylko, że fotowoltaika może być instalowana niemalże wszędzie a ciężkie konstrukcje tradycyjnych modułów, które nie mogły być montowane chociażby na większości szkół, tzw. „tysiąclatek”, mogą być zastąpione lekkimi i elastycznymi produktami – mówi Tadeusz Trzmiel, prezes Zarządu KHK SA.

Na podstawie informacji nadesłanej przez KHK w Krakowie

fot. KHK w Krakowie

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama