farmy fotowoltaicznej

W okolicy Rzeszowa planowana jest budowa farmy fotowoltaicznej

Firma Budimex poinformowała o projekcie Azalia, przewidującym budowę farmy fotowoltaicznej o łącznej mocy do 60 MW. Ma ona powstać w województwie podkarpackim, w okolicy Rzeszowa. BXF Energia nabyła 100% udziałów w spółce realizującej projekt budowy farmy.

Jaka będzie moc farmy fotowoltaicznej?

Według firmy Budimex, warunki lokalizacyjne pozwalają szacować roczną produkcję farmy fotowoltaicznej na około 65 GWh. Projekt posiada komplet pozwoleń administracyjnoprawnych umożliwiających rozpoczęcie prac budowlanych i przyłączenie elektrowni do sieci.

Nabycie projektu Azalia to kolejny krok w realizacji naszej strategii budowy portfela własnych, odnawialnych źródeł energii o mocy 500 MW. Budowę rozpoczynamy po majówce, aby w przyszłym roku cieszyć się pierwszą produkcją zielonej energii z tego projektu. Wraz z tą transakcją grupa zwiększyła swoje moce w fazie budowy i eksploatacji do ok 80 MW. Do tej pory portfolio Grupy Budimex w projektach OZE powiększyło się już o Farmę Wiatrową Magnolia w Wielkopolsce, Farmę Fotowoltaiczną Kamelia w Mszczonowie pod Warszawą oraz kilka mniejszych projektów. Kiedy rok temu wspólnicy BXF Energia – Budimex i Ferrovial, podpisywali umowę wspólników – wyznaczyliśmy sobie ambitny cel, który sukcesywnie realizujemy. W tym czasie zbudowaliśmy własny zespół, pozwalający rozwijać projekty od zera, budować je i eksploatować – powiedział Piotr Świecki, prezes Zarządu BXF Energia. BXF Energia jest spółką joint-venture Budimexu i hiszpańskiego Ferroviala. Jej zadaniem jest również produkcja zielonej energii na potrzeby klientów zewnętrznych.

Niezależnie od transakcji projektu Azalia, samodzielnie dewelopujemy projekty farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Na ten moment na różnym etapie rozwoju mamy w portfelu 420 MW projektów PV oraz 410 MW projektów wiatrowych. Cały czas jesteśmy otwarci na współpracę z właścicielami działek jak i partnerami, z którymi wspólnie możemy rozwijać portfel – dodał Tomasz Grzęda, członek Zarządu BXF Energia, odpowiedzialny za rozwój projektów.

Spółka planuje wydać pozwolenie na rozpoczęcie prac wykonawcy w maju 2024 r., aby doprowadzić do uruchomienia elektrowni w drugiej połowie 2025 r. Wykonawcą instalacji będzie Budimex.

Na podstawie media.budimex.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu