Farma wiatrowa Sieradz – TAURON zbuduje kolejna elektrownię

Farma wiatrowa Sieradz o łącznej mocy 24 MW to najnowszy „zielony” projekt TAURONA. Pierwsza energia elektryczna z tej elektrowni ma popłynąć w 2025 r. – podała firma energetyczna.

Farma wiatrowa Sieradz – osiem turbin pokryje zapotrzebowanie 39 tys. gospodarstw domowych

Farma wiatrowa Sieradz będzie składać się z ośmiu turbin, w tym sześciu turbin o mocy 3,3 MW oraz dwóch o mocy 2 MW każda. Przeprowadzone analizy wskazują na możliwą wysoką produktywność farmy określoną na poziomie 3277 MWh/MW/rok. Przy takiej produktywności farma pokryje zapotrzebowanie 39 tys. gospodarstw domowych. Farma wiatrowa Sieradz zlokalizowana jest w woj. łódzkim, w powiecie sieradzkim w gminie Wróblew.

Farmy wiatrowe mają odgrywać kluczową rolę w miksie wytwórczym TAURONA w perspektywie końca dekady. Łącznie z farmą Sieradz w budowie mamy pięć farm wiatrowych o łącznej mocy ponad 160 MW i dwie farmy fotowoltaiczne o mocy ponad 100 MW. W fazie analizy inwestycyjnej znajduje się kolejne kilkanaście projektów OZE – wyjaśnił Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON.

Zakupiony projekt farmy wiatrowej posiada już pozwolenie na budowę, co pozwoli na szybką realizację przedsięwzięcia. Inwestycję będzie realizowała spółka TAURON Zielona Energia.

Pierwsze prace przygotowawcze ruszą z początkiem 2024 roku. Z kolei do końca I kwartału 2024 planujemy rozpocząć ścisłe roboty budowlane. Druga połowa przyszłego roku zakończy się gotowymi fundamentami oraz przygotowaniem transportu turbin. Pierwsze napięcie planujemy podać w trzecim kwartale 2025 roku. A oddanie do eksploatacji w pełni funkcjonującej farmy nastąpi do końca przyszłego roku – zapowiedział Wojciech Więcławek, prezes spółki TAURON Zielona Energia.

Co oprócz farmy Sieradz

W fazie budowy, oprócz farmy Sieradz, znajdują się też cztery inne farmy wiatrowe o łącznej mocy 140 MW – podał TAURON. Trzy z nich zostaną uruchomione w przyszłym roku. Są to elektrownie wiatrowe: Mierzyn o mocy 58 MW, Gamów (33 MW) i Warblewo (30 MW). Pierwszy prąd z farmy Nowa Brzeźnica (20 MW) popłynie natomiast w 2025 roku.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. TAURON

Partner Portalu

Partner Portalu