Farma już produkuje prąd

Kosztowała ponad 4,1 mln zł i może wyprodukować blisko 700 MWh energii elektrycznej rocznie – mowa o farmie fotowoltaicznej, która stanęła w Wesołówku (gm. Wielbark). 6 listopada br. uroczyście przekazano ja do eksploatacji.
 
Instalacja powstała dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 i pożyczce z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. – Bez tej pomocy ta inwestycja na pewno by nie powstała – mówił Dariusz Sarbiewski, prezes Fotowoltaika Wesołowo. – Mieliśmy także sporo problemów z przyłączeniem instalacji, ale – jak pokazał czas – udało się je pokonać i dziś możemy świętować uroczyste otwarcie famy fotowoltaicznej.
 
Blisko hektarowa farma jest już włączona do sieci energetycznej i może zasilać nawet ok. 150 średnich gospodarstw domowych. Instalacja składa się z 2640 modułów fotowoltaicznych, z których energia przekazywana jest za pomocą połączeń kablowych do inwerterów. To urządzenia, które zmieniają prąd stały, generowany w panelach solarnych na prąd zmienny, o napięciu wyjściowym 400 V. Następnie, poprzez specjalną stację transformatorową, instalacja doprowadza prąd do sieci elektroenergetycznej.
 
W przyszłym roku podobny projekt zostanie zrealizowany w innej części powiatu szczycieńskiego – w Jedwabnie. Prace mają ruszyć wiosną przyszłego roku. Instalacja będzie miała moc 0,67 MW. Farma będzie składała się 2640 paneli. Inwestycję oszacowano na ponad 4,25 mln zł.
 

Partner Portalu

Partner Portalu