duża farma fotowoltaiczna

Duża farma fotowoltaiczna może dać 3 mld zł oszczędności

Przy ulicy Brzezińskiej w Łodzi może powstać pierwsza duża farma fotowoltaiczna. Będzie ona produkować energię elektryczną dla miasta – poinformował Urząd Miasta Łodzi (UM).

To pierwsza duża farma fotowoltaiczna, w planie jest kolejna

Zakończyły się analizy techniczne dla obszaru pomiędzy ulicami Olkulską i Listopadową. Ze wstępnych szacunków przekazanych przez UM wynika, że farma w ciągu 25 lat pozwoli zaoszczędzić połowę obecnego budżetu Łodzi, czyli niemal 3 mld zł.

Miejski teren w okolicach ulic Brzezińskiej, Olkulskiej i Listopadowej zbadali już eksperci. Magistrat podał, że duża farma fotowoltaiczna będzie obejmować obszar niemal 40 hektarów. Panele mają być zainstalowane w technologii tzw. „trackersów”, czyli konstrukcji, które podążają za słońcem i tym samym wykorzystują do maksimum jego moc danego dnia.

Moc farmy może osiągnąć wartość 24 MWp (magawatopik), co ma pozwolić na roczną produkcję 28 GWh energii elektrycznej. To jedna trzecia tego, czego w ciągu roku potrzebują miejskie jednostki do zasilania swojej infrastruktury.

Zakładany okres eksploatacji farmy to 25 lat. W tym czasie ma ona wygenerować oszczędność w wysokości 3 mld zł oraz częściowo uniezależnić samorząd od zewnętrznych dostawców energii.

Druga duża elektrownia słoneczna przy lotnisku

Przy okazji UM podał, że druga duża farma fotowoltaiczna powstać ma na łódzkim lotnisku. Jedna piąta jej mocy ma zasilać terminal, a pozostała energia pozwoli na zapewnienie czystej energii w innych częściach miasta.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot.???

Partner Portalu

Partner Portalu