W Zespole Szkół nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie zostanie zorganizowane szkolenie dla osób zainteresowanych pracą na terminalu instalacyjnym morskich farm wiatrowych. Informację przekazała Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej (ARMS), a inicjatorem szkolenia jest spółka ORLEN Neptun.
Co czeka na przyszłych pracowników terminala morskich farm wiatrowych?
Spółka Orlen Neptun uruchamiała już wcześniej podobne szkolenia na terenie województwa zachodniopomorskiego. Na mocy umowy ze szkołą, dla uczniów zorganizowane zostaną również wyjazdy studyjne, praktyki, warsztaty oraz spotkania z ekspertami branży offshore wind. Zajęcia są bezpłatne i potrwają do końca roku szkolnego.
– Szczecin to jedno z najważniejszych miejsc na mapie polskiego offshoru. W tym mieście czołowi producenci komponentów morskich farm wiatrowych otwierają swoje fabryki, a Politechnika Morska specjalizuje się w kształceniu przyszłych inżynierów branży offshore wind. Dlatego wybór Szczecina jako miejsca, w którym chcielibyśmy przygotowywać młodych ludzi do pracy na naszym terminalu instalacyjnym był czymś naturalnym – powiedział Robert Nowicki, prezes Zarządu ORLEN Neptun.
– Kształcenie kadr dla branży offshore, to bardzo cenna inicjatywa. Cieszę się, że Orlen NEPTUN jako pierwszy podejmuje ją w naszym mieście. To jest myślenie perspektywiczne, inwestycja w przyszłość. Na naszych oczach powstaje zawód, którego nie było jeszcze na rynku pracy. Otwiera on szansę dla młodych ludzi na konkretne wykształcenie, a potem na stabilną i dobrze płatną pracę w dynamicznie rozwijającym się sektorze. Jestem przekonany, że w najbliższych latach nasi uczniowie zdobędą nowe kompetencje i staną się siłą polskiego offshoru – zaznaczył Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.
Deklaracje i rola ARMS
Rolę koordynatora pomiędzy szkołą, a spółką ORLEN Neptun odegrała ARMS. Ze strony spółki padły deklaracje dotyczące zatrudnienia kilkunastu najlepszych uczniów po zakończonym szkoleniu. Dzięki kursom oraz praktyce, młodzi pracownicy mają zostać przygotowani do pracy na terminalu instalacyjnym. Zawody, które na nich czekają to np. kierownik logistyk, sztauer, operator żurawia bądź lifting supervisor.
Otwarcie terminala instalacyjnego zaplanowano na 2025 r. i jest to pierwsza tego typu inwestycja w Polsce, a zarazem jedna z najnowocześniejszych w Europie – przekonuje ARMS. Projekt terminala zakłada przyjmowanie wszystkich typów statków, nawet tych najcięższych, jak jack-up i heavy lift. Są to statki przeznaczone do obsługi projektów morskich farm wiatrowych o mocy ok. 15 MW.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. ARMS