Elektryczne autobusy

Elektryczne autobusy do Norwegii

Trzech norweskich przewoźników złożyło w ostatnim czasie zamówienia na dostawę autobusów elektrycznych marki Solaris. W ramach podpisanych umów, do autobusów Urbino electric jeżdżących do tej pory po ulicach norweskich miast dołączy siedem kolejnych pojazdów – informuje firma Solaris Bus & Coach.

Elektryczne autobusy od Solarisa pojadą do Norwegii

Najbliższym realizacji jest kontrakt zakładający dostawę czterech autobusów elektrycznych dla operatora Norgesbuss z Oslo. Nowe autobusy dołączą do dwóch elektrycznych Urbino 12 dostarczonych przewoźnikowi w zeszłym roku. Autobusy będą wyposażone w baterie Solaris High Power o pojemności 145 kWh. Do ładowania autobusów posłuży zarówno złącze plug-in, jak i pantograf.

Jednym z nowo zamówionych autobusów jest również Solaris Urbino 8,9 LE electric. Zasili on flotę firmy Sorlandsruta, a przewoźnik przeznaczy go do obsługi linii w mieście Mandal w południowej części kraju. Zamówiony Solaris Urbino 8,9 LE electric będzie wyposażony w silnik elektryczny o mocy 160 kW. Energia potrzebna do jego napędzania magazynowana będzie w bateriach typu Solaris High Energy o pojemności 160 kWh. Do jej uzupełniania przewidziano złącze plug-in, natomiast pojazd zostanie mechanicznie i elektrycznie przygotowany pod późniejszą zabudowę pantografu szybkiego ładowania.

Kolejne dwa elektryczne Solarisy, które niedługo trafią do Norwegii, to Solarisy Urbino 12 electric. Zostały one zamówione przez przewoźnika Boreal. Pojazdy będą kursowały w położonym na południowym wybrzeżu mieście Kristiansand. Do napędu autobusów wykorzystane zostaną osie napędowe ze zintegrowanymi silnikami elektrycznymi o mocy 2 x 125 kW. Bezemisyjne Solarisy wyposażono w zestaw baterii Solaris High Power o pojemności 145 kWh. Będą one ładowane zarówno poprzez złącze plug-in, jak i za pośrednictwem pantografu. To kolejny zakup autobusów elektrycznych marki Solaris przez firmę Boreal, która już w 2018 r. odebrała pięć Solarisów Urbino 12 electric.

Solaris zamontuje w elektrobusach m.in. charakterystyczny dla państw skandynawskich pakiet dodatkowej izolacji termicznej, w tym m.in. maty grzewcze w obszarze drzwi.

Na podstawie informacji nadesłanej przez Solaris Bus & Coach

fot. Solaris Bus & Coach

reklama

 

reklama