Elektrownia słoneczna w Ligotce

Elektrownia słoneczna w Ligotce

Działanie nowej elektrowni słonecznej ograniczy emisję gazu cieplarnianego CO2 o ponad pół tysiąca ton na rok. Do powietrza trafi też mniej pyłów i dwutlenku siarki – przekonuje Łukasz Kasztelowicz, prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (WFOŚiG). Nowa elektrownia słoneczna w miejscowości Ligotka składa się z 1784 paneli fotowoltaicznych o mocy 280 W każdy.

Elektrownia słoneczna w Ligotce – 1784 paneli fotowoltaicznych

Łączna moc instalacji wynosi ok. 0,5 tys. kW. Panele zostały zainstalowane na działce o powierzchni ponad hektara. Jak zaznacza WFOŚiGW, powierzchnia ta wystarczyłaby na wykonanie instalacji fotowoltaicznych dla ok. 100 domów, w których mieszka tysiąc osób. – Moc elektrowni pozwoliłaby zaopatrzyć w energię elektryczną 33 piętrowy wieżowiec – mówi Łukasz Kasztelowicz. Wysokość wsparcia z WFOŚiGW we Wrocławiu to ponad milion złotych a wartość całego zadania wyniosła ponad 1,8 mln zł. – Farma powstała dzięki sfinansowaniu jej w 80 proc. przez WFOŚiGW we Wrocławiu. Fundusz udzielił 10 letniej pożyczki o stałej stopie oprocentowania 2,75 proc. w skali roku. Na dzisiaj jest to najlepszy produkt finansowy na rynku i żaden bank nie ma oferty konkurencyjnej do takiej pożyczki – ocenia Grzegorz Stankiewicz, prezes spółki Perpetum Energia z Zajączkowa.

Energia elektryczna wytworzona dzięki promieniowaniu słonecznemu czyli z odnawialnego źródła energii (OZE) będzie wysyłana do sieci energetycznej. – Gdyby użyć czystą energię wyprodukowaną na farmie w ciągu roku do napędu aut elektrycznych, to zasiliłaby ona 100 takich pojazdów, które rocznie przejeżdżają dystans 30 tys. km – ocenia Grzegorz Stankiewicz. Spółka Perpetum Energia wygrała aukcje na sprzedaż energii elektrycznej z OZE ogłoszone przez Urząd Regulacji Energetyki i ma zapewniony odbiór energii przez okres 15 lat przez Tauron Sprzedaż.

Elektrownia fotowoltaiczna poza bieżącymi przeglądami jest bezobsługowa. Teren elektrowni jest monitorowany panoramicznymi kamerami przez całą dobę – dodaje WFOŚiGW.

Rozproszona elektrownia słoneczna na wrocławskich wieżowcach

Przy okazji WFOŚiGW przypomina, że przedsięwzięcie zrealizowane w Ligotce, to nie jedyna inwestycja w fotowoltaikę wsparta przez wrocławski fundusz. Innym przykładem jest Wrocławska Elektrownia Słoneczna. To, jak zaznacza WFOŚiGW, największa miejska, rozproszona elektrownia fotowoltaiczna w Polsce i unikatowa w skali Europejskiej. Blisko 3 tys. paneli słonecznych produkuje, od ponad roku, prąd ze słońca na 35 dachach wieżowców. Dzięki temu 15 tys. wrocławian otrzymało tańszy prąd wytworzony przez panele (o łącznej powierzchni 0,5 ha). Energia ta jest wykorzystywana do oświetlenia części wspólnych budynków, zasilenia wind, hydroforni i urządzeń elektrycznych. Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe przeznaczyła na ten cel łącznie 4,2 mln zł pochodzących z ogólnopolskiego programu Prosument. W tej kwocie 1,7 mln zł to dotacje, a 2,5 mln zł to pożyczki.

Na podstawie informacji nadesłanej przez WFOŚiGW we Wrocławiu

fot. WFOŚiGW we Wrocławiu