Elektrownia fotowoltaiczna w Kielcach

Elektrownia fotowoltaiczna w Kielcach zasili miejską ciepłownię

Elektrownia fotowoltaiczna działa w Kielcach. Spółka Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Kielcach (MPEC) poinformowała, że wczoraj (12 sierpnia br.) oficjalnie zainaugurowała funkcjonowanie farmy fotowoltaicznej wybudowanej na potrzeby ciepłowni miejskiej przy ul. Hauke-Bosaka 2A w Kielcach.

Elektrownia fotowoltaiczna w Kielcach ustabilizuje koszty produkcji ciepła

Elektrownia fotowoltaiczna, wybudowana na terenach MPEC wzdłuż ul. Pileckiego, w okresie letnim zabezpieczyć ma zapotrzebowanie urządzeń elektrycznych ciepłowni. Spowoduje tym samym zmniejszenie zużycia energii elektrycznej z tradycyjnych nośników, stabilizując koszty produkcji ciepła dla mieszkańców osiedli Barwinek, Kochanowskiego i Ściegiennego w Kielcach – tłumaczy MPEC.

Mamy już pierwsze wyniki i wiemy, że w czerwcu dzięki farmie fotowoltaicznej opłaty za energię elektryczną zużywaną przez ciepłownię były niższe o 5 tys. zł. Okazało się również, że w godzinach o najlepszym nasłonecznieniu mamy nadprodukcję energii w stosunku do zapotrzebowania kotłowni. W przyszłości będziemy odprowadzać te nadwyżki do sieci – zapowiedział Jan Karwasiński, prezes Zarządu MPEC.

Inwestycja kosztowała 341,5 tys. zł netto i w całości była sfinansowana ze środków spółki, która traktuje ją jako pilotaż dla podobnych działań w innych swoich obiektach. Jak zaznacza MPEC, elektrownia fotowoltaiczna będzie również wykorzystywana aby edukować o korzyściach użycia odnawialnych źródeł energii (OZE) w mieście.

Jest to dobry kierunek dla dużych miast, bo oprócz wymiernych korzyści ekonomicznych, ma bardzo duże znaczenie dla ochrony środowiska naturalnego. Te dwie instalacje pozwolą na zredukowanie ilości CO2 o około 35 tysięcy kilogramów w ciągu roku. Wpisują się również w trend dążenia samorządów do samowystarczalności energetycznej obiektów należących do miasta – podkreślił Bogdan Wenta, prezydent Miasta Kielce.

Elektrownia fotowoltaiczna w Kielcach z modułami o mocy 360 W

O znaczeniu energii słonecznej mówił również Piotr Bielicz, współwłaściciel firmy Arenella ze Strawczynka, która przed inwestycją MPEC wybudowała duże instalacje w obiektach użyteczności publicznej m.in. w Gliwicach, Rudzie Śląskiej i Kurowie. Podkreślił, że spółka ciepłownicza dzięki tej inwestycji stała się pionierem zielonej energii na terenie Kielc i okolic. – Technologiczny dobór urządzeń wchodzących w skład instalacji jest ultra nowoczesny. Instalacja MPEC bazuje na modułach fotowoltaicznych o mocy 360W, podczas gdy większość aktualnie realizowanych elektrowni fotowoltaicznych opiera się o moduły 280-320W –dodał przedstawiciel firmy wykonawczej.

Elektrownię fotowoltaiczną, wybudowaną na terenach ciepłowni MPEC wzdłuż ul. Pileckiego, tworzą dwie niezależne mikroinstalacje o sumarycznej mocy nominalnej 99,6 kW. Łącznie 332 panele fotowoltaiczne przy sprzyjających warunkach pogodowych będą produkować 93,2 MWh energii rocznie. Użyte w instalacjach MPEC monokrystaliczne panele z technologią PERC mają najwyższą gwarancję efektywności oraz 30-letnią żywotność – wylicza MPEC.

Na podstawie informacji nadesłanej przez MPEC w Kielcach

fot. MPEC w Kielcach

partner merytoryczny