elektrowni fotowoltaicznych

Jedna z największych elektrowni fotowoltaicznych

Firma Qair Polska poinformowała, że otrzymała koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej w elektrowni fotowoltaicznej w Kaliszu Pomorskim. Według firmy, to jedna z największych elektrowni fotowoltaicznych w Polsce i największa inwestycja pod względem mocy w portfolio projektów tej spółki.

Farma o mocu 60 MW – jedna z największych elektrowni fotowoltaicznych

Spółka podała, że uruchamia w Kaliszu Pomorskim wielkoskalową elektrownię fotowoltaiczną o mocy 60 MW. Farma ta jest jedną z największych elektrowni fotowoltaicznych w Polsce. Powstała ona na terenie woj. zachodniopomorskiego, które – wg firmy – jest krajowym liderem w produkcji zielonej energii. Elektrownia mogłaby zasilić w prąd ok. 20 tys. gospodarstw domowych, redukując emisję dwutlenku węgla o 50 tys. ton rocznie.

Elektrownia fotowoltaiczna w Kaliszu Pomorskim to kompleks, obejmujący 82 ha powierzchni całkowitej. Zamontowano na niej ponad 112 tys. paneli solarnych oraz 240 inwertery. Obiekt jest wyposażony w osiem stacji transformatorowych, a długość linii wysokiego napięcia (110 kV) mierzy 11 km. Całość wyprodukowanej energii będzie, sprzedana klientom komercyjnym w ramach umów corporate Power Purchase Agreement (cPPA).

– Zgodnie z przyjętą strategią rozwoju Spółki priorytetem są dla nas wielkoskalowe projekty, które pozwalają znacząco przyspieszyć proces dojścia do zeroemisyjnej gospodarki. Realizacja tego ambitnego planu nie byłaby możliwa, gdyby nie przychylność władz gminy Kalisz Pomorski oraz lokalnej społeczności. Wspomniana postawa jest jednym z powodów utrzymywania przez województwo zachodniopomorskie pozycji lidera w produkcji zielonej energii. A dla nas stanowi dużą zachętę do lokowania kolejnych wielkoskalowych projektów właśnie tutaj – powiedział Krzysztof Wojtysiak, CEO Qair Polska.

Energia odnawialna – inwestycja w naszą przyszłość

– Energia odnawialna jest niezwykle istotnym elementem sektora energetycznego, a wszelkie działania w zakresie jej wykorzystania to inwestycja w naszą przyszłość. Gmina Kalisz Pomorski zawsze wspiera projekty, które z jednej strony przysłużą się poprawie jakości życia naszych mieszkańców, a jednocześnie nie wpływają negatywnie na piękny krajobraz naszej Gminy – dodał Janusz Garbacz, burmistrz Kalisza Pomorskiego.

Firma podkreśliła, że konsekwentnie powiększa portfolio projektów fotowoltaicznych i wiatrowych. W 2024 r. moc operacyjna wszystkich elektrowni spółki w Polsce ma przekroczyć poziom 500 MW.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Qair Polska

Partner Portalu

Partner Portalu