Historyczna inwestycja energetyczna w Ostrowie Wielkopolskim staje się faktem – przekazała Polska Agencja Prasowa (PAP). Oto bowiem w pierwszym kwartale 2030 r. w mieście uruchomiona ma zostać elektrociepłownia na paliwa alternatywne i biomasę. Taki ma być efekt umowy podpisanej między Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) a ostrowską spółką Centrum Rozwoju Komunalnego (CRK). Projekt otrzymał od NFOŚiGW ponad 53,5 mln zł bezzwrotnej dotacji oraz preferencyjną pożyczkę przekraczającą 98 mln zł.
Elektrociepłownia na paliwa alternatywne i biomasę – bezpieczeństwo energetyczne dla miasta
Całkowity koszt tej – jak zaznaczyła PAP – jednej z największych i najważniejszych od dekad inwestycji infrastrukturalnych w Ostrowie Wielkopolskim wynosi blisko 220 mln zł. Nowa elektrociepłownia będzie produkować zarówno energię cieplną, jak i elektryczną. Instalacja o mocy 10,5 MW dostarczy rocznie ok. 175 tys. GJ ciepła dla mieszkańców oraz ok. 11 tys. MWh energii elektrycznej. Będzie ona wykorzystywana m.in. do zasilania budynków komunalnych czy też autobusów elektrycznych. To ilość energii i ciepła, jaką rocznie zużywa ok. 3,5 tys. statystycznych gospodarstw domowych.
– Inwestycja zapewni wielowymiarowe bezpieczeństwo energetyczne temu miastu i lokalnej społeczności. Odpady, których nie da się już poddać recyklingowi, wymagają odpowiedniego zagospodarowania, a rozwój instalacji odzysku energii to wsparcie zarówno dla ciepłownictwa, jak i całego systemu. To nowoczesne podejście do gospodarki odpadami, odzysku surowców oraz energii – zaznaczył Paweł Augustyn, zastępca prezesa Zarządu NFOŚiGW i jednocześnie sygnatariusz porozumienia.
Elektrociepłownia na paliwa alternatywne i biomasę zostanie zlokalizowana na terenie o powierzchni ok. 1,1 ha, obejmując niezbędną infrastrukturę techniczną (instalacje odzysku energii, oczyszczania spalin z systemem kontroli emisji czy układy wyprowadzania energii elektrycznej i cieplnej).
Stawiają na rozwój własnych, lokalnych źródeł energii
– Ten projekt doskonale wpisuje się w długofalową strategię Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zakładającą wspieranie nowoczesnych, racjonalnych ekonomicznie oraz wydajnych energetycznie inwestycji. Wraz z rozwojem gospodarczym i wzrostem konsumpcji będziemy także naturalnie wytwarzać coraz więcej odpadów. Zamiast je składować w dokuczliwy dla otoczenia i środowiska sposób, warto postawić na ich wykorzystanie dla potrzeb konkretnych miast czy gmin – dodał Paweł Augustyn.
Z kolei Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wlkp. zaznaczyła, że w tak niepewnych geopolitycznie czasach, cechujących się także gwałtownymi zmianami cen surowców w całej Europie, polskie samorządy muszą stawiać na rozwój własnych, lokalnych źródeł energii. Podziękowała również wiceprezesowi NFOŚiGW za rekordowe wsparcie, bez którego inwestycja nie byłaby możliwa. – To wyjątkowy projekt, który łączy efekt ekologiczny, społeczny i ekonomiczny. To inwestycja bardzo ambitna, ale jednocześnie odpowiedzialna i racjonalna – powiedziała.
Elektrociepłownia będzie wykorzystywać paliwo produkowane z odpadów komunalnych, które nie nadają się do recyklingu, a także biomasę. Dzięki temu miasto nie tylko zwiększy produkcję własnej energii, ale również ograniczy koszty zagospodarowania odpadów. Istotnym atutem inwestycji jest również aspekt środowiskowy, gdyż funkcjonowanie instalacji nie będzie obciążone rosnącymi kosztami emisji CO2 – zaznaczyła PAP.
Elektrociepłownia na paliwa alternatywne i biomasę – przełomowa inwestycja dla miasta
– Niższe ceny energii, nowe miejsca pracy, poprawa jakości powietrza – to dla naszego miasta przełomowa inwestycja, która będzie przynosić pozytywne efekty przez całe dekady – podkreślił Marek Karolczak, prezes Zarządu CRK.
Wsparcie NFOŚiGW dla inwestycji w wielkopolskim mieście zostało przyznane w ramach Programu Priorytetowego 2.1 „Racjonalna gospodarka odpadami”. Środki pochodzą z części pn. „Wykorzystanie paliw alternatywnych na cele energetyczne”. Program jest finansowany z Funduszu Modernizacyjnego.
Na podstawie nadesłanej informacji (źródło: PAP MediaRoom)
fot. PAP













