Ekopożyczka

Ekopożyczka na fotowoltaikę

Rządowy zespół wdrażający program Energia Plus ma usunąć przeszkody, jakie napotykają inwestorzy zainteresowani zakupem i montażem mikroinstalacji fotowoltaicznych. Zespół chce ułatwić osobom fizycznym inwestowanie w odnawialne źródła energii (OZE) w Polsce – informuje Ministerstwo Energii (ME).

Ekopożyczka, czyli wsparcie od PKO na fotowoltaikę

Ekopożyczki z pewnością zwiększą ilość gospodarstw domowych korzystających z możliwości zainstalowania własnej elektrowni słonecznej. Jest to kierunek wspierany w przygotowanym przez Ministerstwo Energii dokumencie strategicznym Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. – powiedział Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii podczas konferencji prasowej dotyczącej działań rządowego zespołu wdrażającego program Energia Plus.

Ministerstwo zwraca uwagę, że na koniec 2018 r. w Polsce funkcjonowało 54214 mikroinstalacji o łącznej mocy 343 MW. To wzrost o 88% w porównaniu do końca 2017 r. oraz o 235% względem końca 2016 r. Jednocześnie resort wskazuje, że z danych za pierwszy kwartał bieżącego roku wynika dalszy wzrost dynamiki w tym obszarze. Oto bowiem moc zainstalowana instalacji fotowoltaicznych zwiększyła się o ponad 72 MW i wyniosła na dzień 31 marca 2019 r. ponad 415 MW. Jednocześnie liczba mikroinstalacji wzrosła o ponad 11 tys. szt. i na koniec pierwszego kwartału br. wyniosła ponad 65 tys. szt.

W 2016 r. wprowadziliśmy rozwiązania ułatwiające rozwój mikroinstalacji fotowoltaicznych dzięki czemu rynek ten zaczął się w Polsce dynamicznie rozwijać. Wprowadzenie dodatkowych uregulowań wzmacniających rozwój mikroinstalacji fotowoltaicznych, które zostały wypracowane w ramach prac Międzyresortowego Zespołu pod przewodnictwem Pani Minister Emilewicz przyczyni się do dalszego zdynamizowania rozwoju instalacji prosumenckich – podkreślił wiceminister Tobiszowski.

Jak informuje ME, ekopożyczka to nowy produkt PKO Banku Polskiego skierowany na zakup ogniw fotowoltaicznych. Oferta obejmuje finansowanie, do 50 tys. zł, zarówno kosztów zakupu, jak i montażu paneli fotowoltaicznych. Oprocentowanie kredytu to 4,99%, a prowizja wynosi 0,99%. By móc skorzystać z takich warunków pożyczki, w ciągu trzech miesięcy od uzyskania dofinansowania należy przedstawić dokumenty potwierdzające zakup i montaż urządzeń. Koszt inwestycji musi wynieść co najmniej 85% kwoty udzielonej pożyczki.

Pożyczka może być spłacana nawet przez 10 lat, co w połączeniu z ulgą podatkową powoduje, że gospodarstwa domowe będą mogły zmniejszyć poziom swoich miesięcznych wydatków na zakup energii elektrycznej – podkreśla ME.

Na podstawie www.gov.pl

fot. sozosfera.pl