ECO z prądem z fotowoltaiki

ECO z prądem z fotowoltaiki

Energetyka Cieplna Opolszczyzny w Opolu (ECO) poinformowała, że w ramach grupy kapitałowej powstają obecnie trzy instalacje fotowoltaiczne: w Opolu, Kluczborku i Strzelcach Opolskich. Każda z nich ma posiadać moc ok. 24 kW.

Trzy zakłady ECO z prądem z fotowoltaiki

Jak zaznacza ECO, moc układów w Kluczborku i Strzelcach Opolskich została dobrana tak, aby pokryć zapotrzebowanie tamtejszych zakładów na energię elektryczną w okresie letnim. Szacunki zostały dokonane w oparciu o dotychczasowe zapotrzebowanie na energię elektryczną. Z kolei instalacja powstająca w Opolu choć również będzie miała moc ok. 24 kW, to jednak pokryje tylko część potrzeb opolskiej siedziby ECO i zlokalizowanej tu elektrociepłowni, bo zapotrzebowanie to znacząco różni się od potrzeb zakładów lokalnych.

Budowa instalacji fotowoltaicznych w ECO ma charakter pilotażowy, ale nie przełomowy. Nie ma tu mowy o pełnym zaspokojeniu potrzeb w zakresie energii elektrycznej, bo cel realizacji tych projektów jest dużo bardziej dalekosiężny. Budując te instalacje budujemy równocześnie kapitał kompetencyjny – mówi Mirosław Romanowicz,członek Zarządu ds. operacyjnych ECO.

Korzyści środowiskowe i finansowe dla ECO z prądem z fotowoltaiki

Powstające układy to poligon doświadczalny dla inżynierów z grupy kapitałowej ECO, bowiem zostały zaprojektowane właśnie w ECO. Budowy w Strzelcach Opolskich i Kluczborku są realizowane przez zatrudnionych lokalnie pracowników ECO. Z kolei w Opolu inwestycję zrealizuje firma zewnętrzna, ale w przyszłości to właśnie pracownicy techniczni z Grupy będą zajmować się serwisowaniem i obsługą wszystkich instalacji. To spora porcja nowych umiejętności dla opolskich ciepłowników – podkreśla ECO.

Inwestycja w rozwój naszych pracowników to najlepszy kapitał do dalszego rozwoju Grupy Kapitałowej ECO. To inwestycja przynosząca największe zyski, choć nie można na nią patrzeć wyłącznie przez pryzmat przepływów finansowych – dodaje M. Romanowicz.

Realizacja trzech systemów ogniw fotowoltaicznych wpłynie na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o ponad 59 ton w skali roku – dopowiada ECO. – Rynek ciepła w Polsce ewoluuje nieustannie. Zmieniają się technologie, ale też priorytety klientów. Od kilku lat przy wyborze ogrzewania brane jest pod uwagę obciążenie środowiska związane z jego wytworzeniem, a kryterium związane z ekologią znacząco zyskuje na wartości w porównaniu do kryterium związanego z ceną – mówi cytowany już członek Zarządu ECO.

Instalacje fotowoltaiczne mają zostać oddane do użytku z końcem 2019 r.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. ECO

reklama

reklama

 

partner merytoryczny